Cevaplar

2012-12-13T23:20:34+02:00

Mısırlılar ölümden sonra yeniden dirilişe inanmış ve mumyalamayı ortaya çıkarmıştır.Ölüyü ikinci bir hayata hazırlamak için onu korumak ve hazır hale getirmek için mumyalama işlemi gerçekleştirilmiştir. Tanrıları Osiris’in öldükten sonra birleştirilen parçalarıyla dirildiğine inanan Mısırlılar mumyalama işini fazlasıyla benimsemişler ve önem vermişlerdir.

Eski Mısırda insan tuhunun 3 bölümden oluştuğu düşünülüyordu; Ka,Akth,Ba. Ölüm sonrasında onu tekrar canlandırmak için onu korumaları gerektiğine inanıyorlardı. Ba adlı ruhu bir kuş ile betimlemişler ve onun kişinin kimliği,karakteristik özellikleri olarak ortaya koymuşlardır.Ba’nın özgür bir yapıya sahip olduğu ve mezara hapsedilemediğini sürekli çıkıp dolaşarak özgürlüğü yaşattığına inanmışlardır.umyalama işlemi Eski Mısır’da herkes tarafından gerçekleştirilemezdi yakını bile olsa buna izin verilmezdi ve bu büyük bir suçtu,ölen kişiyi cerrahi ve dini eğitime tabi tutulmuş kişiler yapabilirdi. Mumyalamanın en yetkili kişisi Baş Rahip’ti ve bir maske ile görevini yapardı. Anubis’i simgeleyen bu maske onlara mumyalama işleminin doğru yapılıp yapılmadığını işaret eder ve yardımcı olurdu. Bir terazi olur ve ölünün kalbi bu teraziye konulur diğer kefeye ise bir tüy kişinin kalbi tüyden daha hafif olursa iyi bir hayat yaşadığı ve temizliği belirtilirdi…

Bir çengel yardımı ile burun kısmından beyin çıkarılıyordu ve yumuşak organlar alınıyordu önce, çürümeyi bu şekilde engelliyorlardı çökme riskine karşı ise tampon yardımıyla buralara destek sağlanıyordu. Kalp tekrar vücut içinde bırakılıyor, hesap günü için bu yapılıyordu. Vücut kurutulduktan sonra temizleme işlemi gerçekleştiriliyordu. Aromatik esanslar ve bitkilerle birlikte…

 

Mumya maskesi ölen kişinin yüzüne benzetiliyordu böylece ruh onların inancına göre yüzü tanıyarak geri dönüyordu. Mumyalama işlemi sadece önemli kişiler ya da halk adına yapılmıyordu. Mısır halkı için önem arz eden hayvanlar ve canlılar için de bu işlem gerçekleştiriliyordu. Sonrasında ayinler eşliğinde ilahiler okunuyor ve dualar ediliyordu.Bu işlemler krallar ve önemli kişiler için tören şeklinde gerçekleşiyordu.

1 5 1
2012-12-13T23:21:51+02:00

Antik Mısır'da çok kompleks ve gelişmiş bir ahiret inancı ile birlikte ölü bedeni ve ruhu huzurlu bir ahiret hayatına hazırlamak için yapılan birçok ayin ve uygulama vardı. Ruh ve ahirete dair inanç özellikle vücudun korunmasında yoğunlaşmıştı. Buna göre tahnit ve mumyalama, kişinin kişiliğini ve kimliğini ahirette koruyabilmesi için uygulanmaktaydı.

Mumyalama işlemi ölüyü öbür dünyadaki yaşamına hazırlamak için yapılan bir dizi törenden sadece başlangıç olanıdır.Bu işlem insanların yanı sıra boğa,timsah,kedi gibi hayvanlar içinde yapılmaktaydı.Arapça ve Farsça'da "Mumiya" doğada bulunan katran ve bunun karışımlarına denilir,ilaç olarak da kullanılırdı.Gerçekte ölünün bedenini konserve edercesine korumak için yapılan "Tahnit" işleminde katranın kullanılması,onu mumya ile eş anlamlı yapmıştır.

Mumyalama işlevi şöyle gerçekleştirilirdi:

Önce ölü yıkanir. Burnundan sokulan aletlerle beyin boşaltılır.

Göz ve ağız boşukları,yağlı keten tamponlarla doldurulup göz kapakları kapatılırdı.

Rahip habeş denilen keskin bir opsidyenle vücudun sol tarafını açarak,içindekileri tamamen boşaltır ve bunları "Kanopik" denilen çömlek ve vazoların içine koyardı.Boşalan karın kısmı ve kadınların göğüs içleri,hurma şarabı ve kokulu bitkilerle temizlendikten sonra, reçine, tarçın,soğan ve kokulu mir ile karıştırılmış ağaç talaşı,yerleştirilirdi.

Açılan yerler dikildikten sonra Mısırlılar'ın "Net-jeryt" denilen ve kahire yakınlarındaki bir vadide bulunan "Natron" tozu sodyum karbonat veya Sodyum Klorit (tuz) ile karıştırılan madde içinde 40 veya 70 gün (soylular için 272gün) bekletilirdi.Böylece vücuttaki nem absorbe edilir,organik yapı antiseptik korumaya alınırdı. Bir çeşit insan salamurası olan bu işlemin sonunda eller göğüste veya karın üzerinde birleştirilerek vücut yatar durumuna getirilir ve kurutulurdu.

 

1 5 1