Cevaplar

2012-12-14T10:09:19+02:00

1954'e kadar inanılıyordu ki insanoğlu dört dakikadan daha az bir sürede bir mil gitmeye yeterli değildir. Fakat o yıl Roger Bannister bunun yanlış olduğunu gösterdi bize. Şu oluyor ki iş yaşamında da spordaki gibi imkansızı başarmak kişinin kendini engelleyici bir yaklaşım acısı olabiliyor. Keza iş yaşamı ve spor arasındaki paralellikler çok ilgi çekicidir. Her iki alanda da elit performansçı doğulmaz, oluşur. Tabi ki yıldız sporcuların birtakım fiziksel, anatomik kapasiteleri olması gerekir. Nitekim üst düzey yöneticilerin de stratejik düşünemesi ve insan ilişkilerinin iyi olması beklenir. Lakin üstün performans için asıl anahtar ne hızlı yüzme yetisi ne de yöneticinin zihninde hızlıca analizler yapmasıdır. Aslolan zihinsel olarak güçlü olmaktır.

 

Spor psikolojisi zihin-vücut bağlantısını çok iyi kullanan ve üzerinde çok araştırmalar yapılmış bir alandır. Spordan iş dünyasına aktarılan ve çalışanların performanslarını geliştirmede kullandığımız çeşitli araçlar mevcuttur: Hedef koyma, imgeleme, rutinler, kişisel konuşma, uyarılma kontrolü, zaman yönetimi, uyku-dinlenme ve beslenme ile ilgili tutarlı alışkanlıklar, optimizm becerileri eğitimi, baskı ile başa çıkma vd.

 

 

Araştırmalar bize gösteriyor ki çalışanların ise tam anlamıyla angeje olması için birtakım öğelerin tam olmasına ihtiyaç vardır:

 

-Fiziksel olarak enerjik

-Duygusal olarak ise bağlanmış

-Zihinsel olarak odaklanmış

-Hayallerinden beslenen hedefleriyle tutarlı bir iş yaşamı sürmesi optimal performansı getirecektir.

 

Bizler de performans psikolojisinin araçlarını kullanarak çalışanların potansiyellerini keşfetmeye ve potansiyelleri ile performansları arasında köprü kurmaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki şirketler çalışanların fiziksel, duygusal ve ruhsal iyilik hallerini göz ardı ederek bilişsel kapasitelerinden yararlanamazlar.

0
2012-12-14T10:09:50+02:00

 

Hedef yok: -r.
Strateji yok:

Tembeldir-

Vizyon sıfır:

Sahnede değil

Proaktif değil

Trendleri takip etmez:-

Okumaz, araştırmaz, üretmez: -

?Proje? bakış açısı yok:-

Analiz sıfır: 1----

Tevazu yok, burun havalarda: -

Empati mi, o da ne:-

Alıngandır, her şeyi gurur yapar: -

Arkadan konuşur:-

Dolap çevirmeye bayılır:-

Özel yaşam-iş yaşamı birbirine karışır:-

Tutkularına sarılmaz: -

Günü kurtarır: -

Negatif enerji saçar: -

?Ekipten? olamaz, ekip yönetemez: -

Delege etmez: Her şeyi kendi yapmak ister. --

İnsiyatif almaktan çekinir

Sürekli muhaliftir

Hep yönetimi suçlar, kendine bakmaz

Vermez, hep almak ister:

Her şeyin kendi etrafında döndüğünü zanneder

0