Otoliz, hayvan ya da bitki hücrelerinin, bakteri ve küf gibi dış etkenlerin her türlü etkisi dışında, kendi enzimleriyle tahrip olması ve aşırı olgunlaşan meyvelerde olduğu gibi (geçginlik) bir çeşit erimeye ya da sıvılaşmaya uğraması
Yorum silindi
tmm
1 C 2D 3A 4B 5A 6C 7B 8
Yorum silindi

Cevaplar

En İyi Cevap!
2014-01-08T22:28:17+02:00
Otoliz, hayvan ya da bitki hücrelerinin, bakteri ve küf gibi dış etkenlerin her türlü etkisi dışında, kendi enzimleriyle tahrip olması ve aşırı olgunlaşan meyvelerde olduğu gibi (geçginlik) bir çeşit erimeye ya da sıvılaşmaya uğraması. Ölümden sonra gerçekleşen bu olaya, üstün yapılı böceklerin başkalaşması sırasında larva dokularının histolize uğraması'yla karıştırılmamalıdır. Otolize uğramak hücreler ve dokulardan söz ederken, otoliz yoluyla, kendliğinden harap olmak, parçalanmaktır.Eğer hücrelerin parçalanması olayına mikroorganizmalar da karışmışsa bu olayPutrifikasyon(kokuşma, dekompozisyon) adını alır. lizozomun enerji açığı ortaya çıktığında kendi kendini tüketmeye başlamasına denir. osmanlı'da kanuni dönemi bazı çevrelerde otoliz dönemi adıyla anılır. nedeni ise yavuz'un hicaz seferleriyle ayağa kaldırdığı ve ciddi bir maddi getiri sağladığı devletin hint deniz seferleri gibi sonuçsuz seferlerle güç kaybı devrine geçmesidir.
3 5 3
görüşüne göre
???
kendi görüşüne göre bana oy verirmisin
5 puan :)
teşekkür ederim
2014-01-08T22:28:55+02:00
Otoliz, hayvan ya da bitki hücrelerinin, bakteri ve küf gibi dış etkenlerin her türlü etkisi dışında, kendi enzimleriyle tahrip olması ve aşırı olgunlaşan meyvelerde olduğu gibi (geçginlik) bir çeşit erimeye ya da sıvılaşmaya uğraması. Ölümden sonra gerçekleşen bu olaya, üstün yapılı böceklerin başkalaşması sırasında larva dokularının histolize uğraması'yla karıştırılmamalıdır. Otolize uğramak hücreler ve dokulardan söz ederken, otoliz yoluyla, kendliğinden harap olmak, parçalanmaktır.

2 5 2