Cevaplar

2012-12-14T20:40:31+02:00

Evrim Teorisi ortaya atıldığından beri, tartışmalar da bitmek bilmedi. Ama günümüzde sadece Türkiye’deki bilim çevrelerinde değil, bütün bilim dünyasında teorinin gerçekliği üzerine yapılan tartışmalar, yerini teorinin ayrıntılarına yoğunlaşan tartışmalara bıraktı. Bununla birlikte bilimsel kanıtlara ve araştırmalara rağmen bir takım çevreler, toplumda teoriye karşı önyargı oluşturmak için çabalamaya devam ediyor.

Özellikle Türkiye ve ABD’de soluksuz devam eden evrim karşıtı propagandanın altında ne yatıyor? Sürekli aynı şeyi söyleyip duran, binlerce farklı yazılı ve görsel ‘eserin’ müsrifçe basılıp dağıtılması nasıl sağlanıyor? Evrim karşıtlığı araştırmalarında ilk iki sırayı paylaşan Türkiye ve ABD’nin aynı zamanda müttefik oluşları bir rastlantı mı?

 ‘Küçük Balık Darwin’i Bitirdi’, ‘Evrim Teorisi Yine Çöktü’, ‘ Yüce Maymun Açıkladı: Evrim Yokmuş’ gibi başlıklara sahip ‘eserlerin’ bir şeyleri saklamaya çalışıyormuş gibi durmaksızın ortaya saçılması da ayrı bir konu. Ama bütün bu karmaşanın içindeki belki de en önemli sorular ise şunlar; böyle bir korku saçan Evrim Teorisi nedir ve bu bilgi kirliliği neden yaratılıyor?

1 4 1