Cevaplar

2012-12-15T16:30:21+02:00

"Ana- babanın gönüllerini alan onlara güzel davrananlara müjdeler olsun Dünyada ömürlerinin bereketini görenler anasının ve babasının rıza ve dualarını alanlardır"

1 5 1
2012-12-15T18:35:10+02:00

"Babanın sevgisini muhafaza et. Eğer o sevgi bağını koparırsan, Cenab-ı Hak da senin feyz ve saadet nurunu söndürür." 
Hadis şarihleri, bu hadis-i şerifi de, bir kimsenin babasının, dostunun dahi dostluğunu devam ettirip, ondan kesilmemesinin emin ve tavsiye buyurulduğu açıklamasında bulunuyorlar. 

"Sen de, senin malların da babanındır." 
Her baba ve büyükbaba, muhtaç olduğu şeyi tayin olduğu şekilde, oğlunun veya kızının malından alır. Aralarında teklif yoktur.Bazı evlatlar vardır ki, babasına muhtaç olduğu şeyi vermek bir tarafa selamını bile almak istemez. Din kitaplarımızda böyle bir hareketin yeri olmadığı için buna bir şey söylenemez, yahut da söylenecek söz bulunamaz. 

"Şüphesiz üç şahsın duası Allah katında makbuldür: 
1.Evladına babanın, 
2.Misafirin, 
3.Mazlumun duasıdır." 
Bunların hayır dualarını istemek beddualarından kaçınmak lazımdır. 

Rasul (A.S) efendimize: ilk önce iyilik edilecek kimdir? diye sorulduğunda cevaben: "Anandır, anandır, anandır. Sonra baban, sonra da yakınlık derecesine göre diğer yakınlarındır." buyurmuşlardır. 

"Kim kabirdeki babasını ziyaret etmek ve ona iyilik etmek isterse, babasının dostları ile buluşsun, onları ziyaret ederek hizmet etsin." 
Böylelikle İslami ve milli dostluklar muhafaza olunur. Zira, ölen babanın mesleği ve dostlarının hakları korundukça insan, milli karakterinin sevgisi ve İslami esaslar garanti altına alınmış olur. 

"Ana- babanın gönüllerini alan, onlara güzel davrananlara müjdeler olsun. Dünyada ömürlerinin bereketini görenler, anasının ve babasının rıza ve dualarını alanlardır." 

"Kebairin (büyük günahların) en büyüğü Allah'a ortak koşmak, ana-babasına karşı asi olmak, yalan yere yemin etmek ve birde hakim karşısında Allah'ın adını anarak yemin etmektir ki onunla sivrisineğin kanadı bile olsa, başkasının hakkını alıkoymuş gibi olur. İşte bu büyük günahlar, insanın kalbinde kıyamete kadar bir ukde bırakır. Eğer insansa!" 
Hadisin şarihleri bu nevi yemini yalan yemin kısmına sokuyorlar

0