Cevaplar

2012-12-15T19:30:54+02:00

Eğer öleceksem, uçurumdan düşeyim, öyle öleyim istiyorum. Şu hayatta belki de en merak ettiğim şeydir. Ne istiyorum, biliyorum. ozzull kurgu #1

Yüksek, ama çok yüksek bir uçurumun tepesindeyim. o kadar yüksek ki, bulutların da üstünde, hayatım boyunca kafamı kaldırıp özlemle baktığım yerde.. Şimdi oradayım, az sonra öleceğim. Kim bilir, belki yolun yarısında kalp krizinden bile gidebilirim, o heyecana katlanabilir miyim, bilemiyorum. Tüm cesaretimi topluyorum. Saatime bakıyorum. 5 dakika sonra zaten öleceğim. Hiç olmazsa en büyük hayalimi gerçekleştirerek öleyim, değil mi? ne zaman öleceğimi öğrendiğimde, aklıma yapacak tonlarca şey gelmişti. Ben buna karar vermiştim. Evet, karar veriyorum. Atlayacağım. Geri dönüp sevdiklerime elveda diyecek vaktim de kalmadı artık. Zaten ‘sevdiklerim’ dediğim kim kaldı ki şu hayatta? Hayatının sonuna gelmiş, bomboş bir insanım.3dakika kaldı. Korkuyorum. Heyecanlıyım.

1 1 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-15T19:31:30+02:00

Yüksek Ücret Komisyonu tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, ödeme komiteler oturan insanların% 46 veya yöneticilerin birbirlerinin ödeme kadar sürüş olduğunu endişelere yol açmıştır bir şirket yöneticisi, olmuştur.

FTSE100 şirketlerin üçte biri (% 33) kendi ödeme komitelerinin güncel bir icra kurulu başkanı veya yönetim kurulu başkanı var.

Press Association (PA), konuşan Yüksek Ücret Komisyonu Deborah Hargreaves sözcüsü şunları söyledi: "İngiltere'de biz belirgin bir çıkarı olan kişiler tarafından tasarlanan ve işletilen bir sistem var. Onlar kurban ne bilmeleri iyi ödemelerine ratcheting etkisi yaratan diğer üst şirketlerinde ödenen esas zamankinden daha yüksek paketleri ayarlayarak, 'grup düşüncesi' düşmek.

"Biz iyi ücret üzerinden kamuoyu ile adım tamamen olduğunu biliyoruz. Bu üst ödeme ayarlar komitesi, aslında, bir kapalı dükkanı. Daha büyük ödülleri dağıttığı onlar iş ve bozan piyasada kamu güveninin zarar veriyor.

"Ücret komiteleri iyi ödeme tarihinde karar vermede bazı sağduyu geri daha geniş bir üyelik açılması gerekmektedir."

Araştırma ayrıca ücret komitelerinde profesyonel ve cinsiyet çeşitliliği eksikliği üzerinde endişeler doğurmaktadır. Ödeme komiteler oturan 366 icracı olmayan üyelerden Out, sadece% 10 bir iş veya mali aracılık plan yok.

Yüksek Ücret Komisyonu FTSE 100 oluşturan şirketlerin 96 araştırdık. Bu şirketlerin neredeyse yarısı (% 45) sadece 59 kadın bütün detaylar genelinde pozisyonlar tutarak, bir all-erkek ücret komitesi var.

Ocak ayında yaptığı konuşmada, Vince Cable şirketleri ödeme yürütme açısından şeffaflığı geliştirmek gerekir ve ayrıca ücret komitelerinin bileşimi ele söyledi .

İş Sekreter gibi akademisyenler, avukatlar ve kamu görevlileri gibi ücret komiteleri üzerine insanlar, daha geniş bir yelpazede getirerek savunuyor.

  Etiketler: yürütme ödeme Comps ve Bens yönetici ücret işçi ilişkileri yönetim kurulu kompozisyonu ödeme ikramiye maaş hisse Uzun vadeli teşvikler yetenek yönetimi insan yönetimi Vince Cable BIS   Yorumlar (0) | Yorum Ekle Share on facebookShare on twitterShare on googleShare on liveMore Sharing Services0            
0