Cevaplar

2012-12-16T12:54:26+02:00

Ankara'nin Baskent Olusu

Mustafa Kemal Pasa, Erzurum, Sivas Kongrelerinden sonra 27 Aralik 1919 günü Temsilciler Kurulu üyeleriyle birlikte Ankara'ya geldi.

O zamana kadar Osmanli Imparatorlugu'nun baskenti Istanbul idi. Osmanli Mebusan Meclisi son kez 12 Ocak 1919'da Istanbul'da toplandi. 16 Mart 1919 günü Ingilizler Istanbul'a girdi. Önce meclisi bastilar. Bu olay üzerine birçok milletvekili Anadolu'ya geçti. Yakalananlardan çogu tutuklandi. Artik Osmanli Mebusan Meclisi'nin Istanbul'da toplanma olasiligi kalmamisti. Milletvekillerinin toplanacagi ve ülkenin yönetilecegi bir baskent gerekiyordu.

 

Ankara, Anadolu'nun ortasinda, savas cephelerine esit uzaklikta bir kentti. Savasin yönetimi ve haberlesme, Ankara'dan kolaylikla yürütülürdü. Dagilan Osmanli Mebusan Meclisi üyeleri ile Sivas ve Erzurum Kongreleri'nde seçilen temsilcilerin bir yerde toplanmasi gerekiyordu. Bu nedenle 19 Mart 1919 günü Mustafa Kemal Pasa kimi illere ve komutanliklara bir genelge gönderdi. Bu genelgede özetle; "Osmanli Devletinin yasami ve egemenliginin sona erdigi" bildiriliyor, "Türk ulusu kendi yasamini ve bagimsizligini koruyacaktir." deniliyordu. Bu genelgeden sonra temsilcilerle Osmanli Mebusan Meclisi'nden gelen üyeler Ankara'da toplanmaya basladilar. Ankaralilar onlari coskuyla, sevinçle, sevgiyle karsiladi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 günü, Ankara'da açildi. Meclis, ilk oturumunda Mustafa Kemal Pasa'yi baskan seçti. Mustafa Kemal Pasa bundan sonra ülkeyi kurtarma çalismalarini Anadolu'nun bu küçük kentinde sürdürdü. Ulusal Kurtulus Savasi'mizin planlari bu yoksul kentte hazirlandi. Savasin basariya ulasmasi için düzenli ordular kuruldu. Bu ordular Inönü'de, Sakarya'da, Dumlupinar'da düsmani bozguna ugratti. 30 Agustos 1922'de kazanilan Baskomutanlik Savasi ile Kurtulus Savasi'miz tamamlandi.

 

Yurdumuz düsmanlardan kurtulduktan sonra 13 Ekim 1923 günü Ismet Pasa ve dört arkadasi Ankara'nin baskent olmasi için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yasa önerisi verdiler. Öneri mecliste oylandi, kabul edildi. Böylece Ankara yeni Türkiye Devleti'nin baskenti oldu.

Basken, ülkenin yönetim merkezidir. Büyük Millet Meclisi, devlet baskani, basbakanlik, bakanliklar, yüksek yargi organlari, baskentte bulunur.

Ankara baskent olduktan sonra gelisti. Modern yapilar, büyük apartmanlar yapildi. Yüksek okullar, üniversiteler açildi. Fabrikalar, yeni is yerleri kuruldu. Kent kisa sürede büyüdü, genisledi.

 

Ankara bugün nüfus yogunlugu bakimindan yurdumuzun ikinci büyük kentidir.

Her yil 27 ARALIK günü Ankara'nin baskent olusu, düzenlenen büyük törenlerle kutlanir. Ankara Kalesi'nde baslayan bu törene özel giysileri içinde seymenler, ögrenciler, çesitli dernek temsilcileri katilirlar. Törende yapilan konusmalarda Ankara'nin baskent olusunun anlam ve önemi belirtilir. 

0
2012-12-16T12:55:00+02:00

Ankara’nın Başkent Oluşu İle İlgili Konuşma Metni

Selamlama…

Mustafa Kemal Paşa, Erzurum, Sivas Kongrelerinden sonra 27 Aralık 1919 günü Temsilciler Kurulu üyeleriyle birlikte Ankara’ya geldi.

O zamana kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul idi. Osmanlı Mebusan Meclisi son kez 12 Ocak 1919′da İstanbul’da toplandı. 16 Mart 1919 günü İngilizler İstanbul’a girdi. Önce meclisi bastılar. Bu olay üzerine birçok milletvekili Anadolu’ya geçti. Yakalananlardan çoğu tutuklandı. Artık Osmanlı Mebusan Meclisi’nin İstanbul’da toplanma olasılığı kalmamıştı. Milletvekillerinin toplanacağı ve ülkenin yönetileceği bir başkent gerekiyordu.

Ankara, Anadolu’nun ortasında, savaş cephelerine eşit uzaklıkta bir kentti. Savaşın yönetimi ve haberleşme, Ankara’dan kolaylıkla yürütülürdü. Dağılan Osmanlı Mebusan Meclisi üyeleri ile Sivas ve Erzurum Kongreleri’nde seçilen temsilcilerin bir yerde toplanması gerekiyordu. Bu nedenle 19 Mart 1919 günü Mustafa Kemal Paşa kimi illere ve komutanlıklara bir genelge gönderdi. Bu genelgede özetle ; “Osmanlı Devletinin yaşamı ve egemenliğinin sona erdiği” bildiriliyor, “Türk ulusu kendi yaşamını ve bağımsızlığını koruyacaktır.” deniliyordu. Bu genelgeden sonra temsilcilerle Osmanlı Mebusan Meclisi’nden gelen üyeler Ankara’da toplanmaya başladılar. Ankaralılar onları coşkuyla, sevinçle, sevgiyle karşıladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 günü, Ankara’da açıldı. Meclis, ilk oturumunda Mustafa Kemal Paşa’yı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa bundan sonra ülkeyi kurtarma çalışmalarını Anadolu’nun bu küçük kentinde sürdürdü. Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın planları bu yoksul kentte hazırlandı. Savaşın başarıya ulaşması için düzenli ordular kuruldu. Bu ordular İnönü’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da düşmanı bozguna uğrattı. 30 Ağustos 1922′de kazanılan Başkomutanlık Savaşı ile Kurtuluş Savaşı’mız tamamlandı.

Yurdumuz düşmanlardan kurtulduktan sonra 13 Ekim 1923 günü İsmet Paşa ve dört arkadaşı Ankara’nın başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasa önerisi verdiler. Öneri mecliste oylandı, kabul edildi. Böylece Ankara yeni Türkiye Devleti’nin başkenti oldu.

Başken, ülkenin yönetim merkezidir. Büyük Millet Meclisi, devlet başkanı, başbakanlık, bakanlıklar, yüksek yargı organları, başkentte bulunur.

Ankara başkent olduktan sonra gelişti. Modern yapılar, büyük apartmanlar yapıldı. Yüksek okullar, üniversiteler açıldı. Fabrikalar, yeni iş yerleri kuruldu. Kent kısa sürede büyüdü, genişledi.

Ankara bugün nüfus yoğunluğu bakımından yurdumuzun ikinci büyük kentidir.

Her yıl 13 Ekim günü Ankara’nın başkent oluşu, düzenlenen büyük törenlerle kutlanır. Ankara Kalesi’nde başlayan bu törene özel giysileri içinde seymenler, öğrenciler, çeşitli dernek temsilcileri katılırlar. Törende yapılan konuşmalarda Ankara’nın başkent oluşunun anlam ve önemi belirtilir.

Saygılarımla.

0