Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-16T13:05:47+02:00

Çok kapsamli bir uçak maketi satin aldiginizi düsünün. Yüzlerce küçük parçadan olusan bu maketi yapmak için nasil bir yol izlersiniz? Kuskusuz bunun için yapacaginiz ilk sey, kutunun üzerindeki resimlere bakmak ve içindeki montaj bilgilerinden faydalanmak olacaktir. Çünkü bir maketi yaparken montaj talimatlarini izlemek, yapilacak isin süresini kisaltir, o maketin en hatasiz ve mükemmel biçimde yapilmasini saglar.

Uçagin montaji ile ilgili bilginiz olmasa da, eger elinizde benzer bir model varsa maketi yine yapabilirsiniz. Çünkü daha evvel gördügünüz uçak modelinin tasarimi, onun benzerinin yapiminda size önemli bir rehber olacaktir. Ayni mantikta, dogada var olan kusursuz bir tasarimi örnek almak da, benzer islevlere sahip bir teknolojik aygitin tasarim ve montajinin en kisa yoldan ve en mükemmel biçimde gerçeklestirilmesini saglar. Bunun bilincinde olan pek çok bilim adami ve arastirma-gelistirme (ARGE) uzmani da yapacaklari her yeni çalismadan önce, bunun canlilardaki örneklerini arastirmakta, bunlardaki sistem ve tasarimlari örnek alarak onlari taklit etmektedirler. Diger bir deyisle bilim adamlari, Allah'in dogada yarattigi tasarimlari görüp incelemekte ve bunlardan ilham alarak yeni teknolojiler gelistirmektedirler.

Doğadaki bir çok canlı yeni teknolojilerin tasarlanmasında ilham kaynağı olmuştur. Robotlar bunun en güzel örneğidir. Böceklerin vucut yapıları örnek alınarak bir çok robot tasarımı yapılmıştır.

Bu yönelim yeni bir bilim dali dogurmustur: "Biyomimetik". 'Dogadaki canlilardan taklit' anlamina gelen ve özellikle son dönemlerde teknoloji dünyasinda adindan sikça söz edilen bu bilim dali, insanlara önemli ufuklar açmistir. Canlilarda bulunan sistemlerin yapisini taklit etme bilimi olarak bilinen biyomimetigin ortaya çikisi, bugün evrim teorisini savunan bilim adamlari için de çok büyük bir hezimet olmustur. Çünkü, evrim basamaginin en gelismis canlisi olarak kabul ettikleri insanin sözde kendinden daha ilkel olmasi gereken canlilari taklit etmeye çalismasi, onlardan ilham almasi evrimciler açisindan kabul edilemez bir durumdur.

Ilkel sayilan canlilarin özellikleri daha gelismis olanlar tarafindan örnek aliniyorsa bu, gelecekte var olacak teknolojilerin büyük bir bölümünün, bu sözde ilkel canlilarin tasarimlari üzerine kurulu olmasi demektir. Bu ise, çevrelerine uyum saglayamayan ilkel canlilarin yok olup kalanlarin gelistigini savunan evrim teorisinin mantigina tamamen ters bir durumdur.

Evrim teorisini savunanlari kisir bir döngüye sokan bu bilim dali, gün geçtikçe gelismekte ve teknoloji dünyasina hakim olmaktadir. Bu dogrultuda "biyomimikri" olarak isimlendirilen ve "canlilarin davranislarini taklit etme bilimi" anlamina gelen yeni bir bilim dali daha ortaya çikmistir.

Bu kitapta biyomimetik ve biyomimikrinin dogada mevcut olan kusursuz sistemleri örnek alarak katettigi gelismeler ele alinmaktadir. Daha önce pek dikkat çekmemis, ancak canliligin yaratilmasindan bu yana dogada var olan benzersiz tasarimlar incelenmektedir. Ayni zamanda, evrim teorisini savunanlara söyleyecek tek bir söz dahi birakmayan dogadaki akil dolu mekanizmalarin hepsinin alemlerin Rabbi olan Allah'in örneksiz yaratmasinin eseri oldugu anlatilmaktadir.

 

kaynak http://www.bilgiportal.com/zemin/yazi/3216/hayvanlar-ve-teknoloji

1 5 1
2012-12-16T13:06:08+02:00

bir canlıdan yardım alarak enerji üretebilirsin

2 3 2