Cevaplar

2012-10-01T21:52:06+03:00

CHP zihniyetinin, vefatından hemen sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün resimlerini Türk parasından nasıl çıkardığını gayet iyi biliriz."

 

Neyi biliyorsun? Hiçbir şey bildiğin yok. Önüne koymuşlar bir ekran; birileri yazıyor, sen de o ekranda sana gösterilen yazıları okuyorsun. Türk Lirası'nda bir dönem Milli Şef portrelerinin kullanılmasının sebebi "1925 tarihli" bir kanunun gereğidir. 1925'te kim hangi görevdeydi, tek tek bunları mı yazalım şimdi?!

 

Saygıdeğer devlet büyüğümüz, baba yarımız İsmet İnönü siyasal anlamda hatalar yapmış olabilir. Bunlar konu bazında tartışılır. Çok yaygın olan görüş, İsmet İnönü'nün çok başarılı bir 'ikinci adam' olduğudur. Fakat hataları yadırganamaz. Herkes Büyük Önder gibi her alanda kusursuz olamayabilir. Unutmamalıyız ki, İsmet Paşamız olmasaydı da biz yine var olamayabilirdik.

 

30 Aralık 1925 tarihli 701 sayılı yasa ve 16 Mart 1926 tarihli 3322 sayılı kararname ile 50, 100, 500 ve 1.000 liralık banknotların ön yüzlerinde reis-i cumhur hazretlerinin resminin bulunması kararı alınmıştır. Bu kanunların altında Mustafa Kemal Atatürk'ün de imzası bulunuyor. Büyük Önder'in vefaatından sonra ise bu kanunun gereği olarak, para ve pulların üzerindeki Atatürk resimleri kaldırılıp onların yerine bir sonraki Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü'nün portreleri yer almıştır.

 

1957'de bu tartışma mecliste ilk kez açıldığında İsmet İnönü, kendisini "yaptığım yasaldır" diyerek savunmuştur. 30 Aralık 1925 tarihli kanun (14 Ocak 1970 tarih ve 1211 sayılı kanun ile detaylandırılarak) halen yürürlüktedir ve Türk Lirası'nın ön yüzünde sadece Atatürk portresi bulunuyor. Kanunun korunmasına Avrupa karşı çıkıyor. Çünkü şu anda Atatürk portrelerinin Türk Lirası'ndan ve hayatın her alanınından kaldırılması, perde arkasında konuşulan diplomatik meseleler arasında yer alıyor.

 

"İsmet İnönü, Türk Lirası'ndan Atatürk resmini kaldırdı." diyenler büyük bir ihanet içindedir. Bu tavırlarındaki tek amaç, Atatürk'ü can dostundan ayırmak ve O'nu tarih sayfalarında biraz daha yalnızlaştırmaktır. Her konuda olduğu gibi, bu konuda da çevremizi bilinçlendirelim ve gericiliğe, kültür yağmacılığına geçit vermeyelim.

 

Banknotlar için bkz. 3. ve 4. Emisyon grubu:

http://www.tcmb.gov.tr/yeni/banknote/muzet.php

 

NOT: 1937'de, yani Atatürk hayattayken basımına başlanan 2. emisyon banknotlarda hem Atatürk hem de İnönü portreleri kullanılmıştır.

1 5 1