Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2017-01-06T23:44:39+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Merhaba,

Bir ülkenin iklim çeşitliliği 2 türlü açıklanabilir.

1- Ülkede enlem farkı fazladır.
2- Ülke özel konumuyla çeşitliliğe elverişlidir.

İklim çeşitliliğinin en önemli etkeni özel konumun çeşitliliğe elverişli olmasıdır. Mesela Türkiye 42-36=6. Bu derece yeterce fazla değildir. Orta kuşakta olmasıyla enlem farkı açıklayamaz. Ancak özeş konumu dolayısıyla oldukça zengindir.

Başarılar..
2 5 2
  • Eodev Kullanıcısı
2017-01-06T23:53:45+02:00
Yeryüzünde değişik iklim tiplerinin görülmesinde en önemli etmen, enlem farkının fazla olmasıdır. Bir ülkede iklim çeşitliliğinin fazla olması, enlem farkının fazla olmasıyla doğru orantılıdır. Ya da yer şekillerinin çeşitlilik göstermesine bağlı bir sonuçtur. Çünkü, yer şekilleri çeşitlilik gösteriyorsa; sıcaklık, yağış, nem ve rüzgar gibi iklim elemanları kısa mesafelerde değişir ve iklimde çeşitlilik yaratır. Ayrıca denize göre konum da iklimi çeşitlendirebilir. Örneğin, Afganistan, İsviçre, Macaristan, Avusturya gibi ülkeler de orta kuşakta yer alır. Ancak bu ülkelerde iklim çeşitliliğinin fazla olmadığı görülür. Oysa Türkiye’de 6°’lik enlem farkına rağmen iklim çeşitliliğinin fazla olduğu görülür.Bu durumun temel nedeni daha çok özel konum koşullarıdır. Oysa dört mevsimin belirgin olarak yaşanması ;sadece yıl içinde sıcaklık ve yağış koşullarının sık değişmesine yol açabilir, bir bölgedeki iklimin çeşitlenmesine yol açmaz. çok pahalı bir bedel
0