Cevaplar

2012-12-17T13:03:18+02:00

yatağınızın yanına not tutarak

1 1 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-17T13:03:27+02:00

Amino asitler, yapılarında amino -NH2 ve karboksilik asit -COOH gruplarını içeren moleküllerdir ve canlılarda çok değişik fonksiyonlara sahiptirler. Genelde biz onları sadece proteinlerinmonomerleri olarak biliriz ama doğada bulunan 300 amino asidin yalnızca 20'si proteinlerde bulunur.

Proteinlerin yapısında bulunan bu 20 amino asit L-α-amino asit olarak adlandırılırlar. Buradaki α ön eki, moleküldeki α- karbonuna hem amino hem de karboksilik asit gruplarının bağlı olduğunu gösterir. L-ön ekiyse daha ziyade molekülün stereokimyasıyla alakalıdır. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz üzre α karbonuna -H,-NH2,-COOH ve bir de -R grubu bağlıdır ve bu karbon R grubunun -H olduğu glisin dışında diğer tüm amino asitlerde, 4 farklı grubun bağlı olduğu bir stereojenik merkezdir. Bu yüzden bu α-amino asitler kiraldir ve L ön eki sola çeviren anlamına gelen Levarotatoryden gelir; molekülün de L-gliseraldehit ile aynı mutlak konfigürasyona sahip olduğunu gösterir.


Gelelim bu R gruplarına... Demin de bahsettiğim gibi amino asitlerde bulunan bu R grubu en basit haliyle -H olabileceği gibi çok değişik şekillere girip amino aside farklı özellikler katabilir. Mesela onu asidik veya bazik yapabileceği gibi, aromatik, apolar alifatik veya nötral polar yapabilir. α-amino asitlerin tam bir listesini burada bulabilirsiniz.

 

 

 

anlamı inşallh yardımcı olmuşumdurrrrrrrr

1 1 1