Cevaplar

2012-12-17T18:00:50+02:00

http://www.cocukpinari.com/index.php/content/view/324/26/ buradan bulabilirsin.

0
2012-12-17T18:00:52+02:00


Hz.Muhammed (as) Efedimizin annesi Hz.Amine validemizin anne babasının ismleri Hz.Berre Hz.Veheb'in dir. Bu iki mümtaz şahsiyetin uzun zaman çocukları olmamıştır. Sabır ve isyan etmeden dua ile bekleyen bu iki şahsa Cenabı Allah Hz.Amine'yi bağışta bulunmuştur.

O zamana kadar doğunca üzüntü duyulan hatta diri diri gömülen kız çocukları, Hz. Amine'nin babası tarafından bozulmuştur. O andaki Arap kavminin ve Asr-ı Saadet çağında doğacak pek çok hanımefendinin babaları tarafından itibar görmesini sağladı. İşte böyle çok zarif ve ince bir zat'ın kerimeleri annelerin annesi, kainatın maddede doğurucusu ama manadaki büyük sırrın, Ruh-u Muhammed'in (as) yeryüzüne intikaline vesile olan büyük doğum Hz. Amine'den olmuştur.

Hz. Amine küçük yaştan itibaren hem maddi, hem manevi güzelliğiyle herkesin dikkatini çekiyordu. Dört yaşından itibaren şiirler yazmaya başladı. Gelmiş geçmiş en büyük şair Hz. Amine'dir. Her konuşmasını şiir şeklinde naklederdi. Başkalarıyla kıyas etmemek için isim vermiyorum ama Hz. Amine'nin bütün konuşmalarını toplasanız 10 ciltlik muazzam bir edebiyat hazinesi hasıl olurdu. Bu kendisinin elinde olan bir şey değildi. Gönlündeki zerafetten diline dökülen kelimeleri zarif çizgilere bürümek sırrına sahipti.

Hz.Amine Mekkede Hz.Abdullah ile evlenmiş ve bu evlilikten Peygamber efendimiz dünyaya gelmişitir. Peygamber Efendimizin doğmadan babası vefat etmiş, annesi Hz.Amine Peygamberimiz 6 yaşlarında iken Medineye Hz.Abdullah'ın mezarını ziyarete gittiğinde dönerken Ebva köyü yakınlarında hastalanarak vefat etmiştir.

0