Cevaplar

2012-12-17T21:18:07+02:00

Basınç Gradyan Kuvveti Basınç, bir yüzey üzerine etkide bulunan dik kuvvetin, birim alana düşen miktarı. Katı, sıvı ve gazlar ağırlıkları nedeniyle bulundukları yüzeye bir kuvvet uygularlar. Kuvvetin kaynağı ne olursa olsun birim yüzeye dik olarak etki eden kuvvete basınç (P), bütün yüzeye dik olarak etki eden kuvvete de basınç kuvveti (F) denir.

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-17T21:33:40+02:00

Alçak Basınç (Siklon): Atmosfer basıncı 1013 milibardan düşük olursa, buna alçak basınç denir. Alçak basınç alanlarının iki önemli özelliği vardır:

* Alçak basınç alanlarında görülen dikey yönlü hava hareketi yükselici bir özellik gösterir.

Alçak basıncın görüldüğü yerlerde daima yükselici hava hareketleri vardır.

* Alçak basınç alanlarında görülen yatay yönlü hava hareketi çevreden merkeze doğrudur. Ancak bu hareket bir doğru boyunca gelişmez. Çevreden merkeze doğru hareket eden hava kütleleri, Yer Yuvarlağı’nın batıdan doğuya doğru dönüşüne bağlı olarak Kuzey Yarım Küre’de saat ibresi hareketi yönünde, Güney Yarım Küre’de saat ibresi hareketinin tersi yönünde sapma gösterir.

Yarım kürelere göre alçak basınç alanlarındaki yatay hava hareketleri

Alçak basınç alanlarında, hava kütleleri yükseldikçe soğuyup ağırlaşır ve taşıdıkları nem yoğunlaşarak bulutları oluşturur. Bu nedenle alçak basınç alanlarının oluştuğu yerlerde hava genelde kapalı ve yağışlıdır.

 

Yüksek Basınç (Antisiklon): Atmosfer basıncı 1013 milibardan yüksek olursa, buna yüksek basınçdenir. Yüksek basınç alanlarının iki önemli özelliği vardır.
* Yüksek basınç alanlarında görülen dikey yönlü hava hareketi alçalıcı bir özellik gösterir.

Yüksek basıncın görüldüğü yerlerde daima alçalıcı hava hareketleri vardır.

* Yüksek basınç alanlarında görülen yatay yönlü hava hareketi merkezden çevreye doğrudur. Ancak bu hareket bir doğru boyunca gelişmez. Merkezden çevreye doğru hareket eden hava kütleleri,
* Yer Yuvarlağı’nın batıdan doğuya doğru dönüşüne bağlı olarak Kuzey Yarım Küre’de saat ibresi hareketi yönünde, Güney Yarım Küre’de ise saat ibresi hareketinin tersi yönünde sapma gösterir.
Yarım kürelere göre yüksek basınç alanlarındaki yatay hava hareketleri

Yüksek basınç alanlarında, hava kütleleri alçaldıkça ısınır ve genişler. İçlerindeki nem yoğunlaşamaz. Bu nedenle yüksek basınç alanlarının oluştuğu yerlerde hava genelde açık ve güneşlidir.
0