Cevaplar

2012-12-17T20:28:37+02:00

Orman yangınlarının %94′ü insanlardan kaynaklanırken sadece %6′sı doğal afetlerden kaynaklanıyor. İnsan kaynaklı bu yangınların önemli iki ana sebebi dikkatsizlik ve kasıt.

 

İhmal ve dikkatsizlik nedeniyle çıkan orman yangınları:

Ormanda güvenlik tedbiri almadan ateş yakmak. Yakılan ateşi söndürmeden bırakmak. Özellikle mangal için yakılan ateşin söndürülmeden bırakılması. Sönmemiş sigara izmariti ve kibriti yere atmak. Orman içinde veya bitişiğindeki tarlalarda istenmeyen otları veya tarla anızını yakmak. Gece aydınlatma için ormanda ateşle dolaşmak. Cam ve cam kırıklarını ormanda bırakmak, güneş ışığının camdan yansıyarak otları yakması. Çocukların orman içinde ateşle oynamaları.

Kasıtlı çıkarılan orman yangınları:

Orman içinde veya bitişiğindeki tarla veya otlakları genişletmek. Orman içinde yapılan kanunsuz işleri gizlemek için çıkarılan yangınlar. Öyleki öldürdüğü adamı gizlemek için orman yakan kişiler ele geçirildi. Birilerinden intikam almak için, bir düğünü veya siyasi mitingi sabote etmek için yangın çıkarıp adam toplanmasını engellemek. Yabani hayvanları uzaklaştırmak. İş ve çıkar elde etmek.1 5 1
2012-12-17T20:29:31+02:00

camlarr

sigaraalar

piknik yapmak bilinçsizce

ateş yapmak izinsiz yerlerde kamp klurmak

1 1 1