Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-17T20:47:25+02:00

RUSYA

Rusya nüfusu son 10 yıldır ilk kez küçülmedi...
Doğum oranlarının düşük olması ve ortalama yaşam süresinin dünya ortalamasının altında olması nedeni ile Rusya'nın nüfusu son on yıldır ortalama 700 bin kişi azalıyor. 141 milyon kişiye düşen Rusya son dönemde nüfus artışını destek çalışmalarının sonucunu aldı. Rusya 2009 yılında ilk kez küçülmedi. 

Doğum oranlarının düşük olması ve ortalama yaşam süresinin dünya ortalamasının altında olması nedeni ile Rusya son on yıldır ortalama 700 bin kişi azalıyor. 141 milyon kişiye düşen Rusya son dönemde nüfus artışını destek çalışmalarının sonucunu aldı. Rusya 2009 yılında ilk kez küçülmedi.

Vesti kanalında açıklamada bulunan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksander Jukov 2009 yılında bir önceki yıla göre 40 bin daha fazla çocuk dünyaya geldiğini, ölümlerin de 75 bin daha az olduğunu ifade etti. Jukov, "Hükümetin doğumları destekleme programı ve sağlık hizmetlerinin iyileşmesi nüfus sorununun çözümüne doğrudan katkı sağladı. Böylece son 18 yıldır ilk kez 2009'da nüfusumuz küçülmedi." dedi.

Halk sağlık sisteminin modernize edilmesinin ölüm oranlarında önemli düşüşlere neden olduğunu kaydeden Jukov, kalp yetmezliğinden ölenlerin sayısının önemli oranda düşürüldüğünü söyledi. Başbakan yardımcısına göre doğumlarda aileye sağlanan ekonomik desteğin devam edeceğini ve 2010 yılında ulusal sorunlardan biri olarak tanımlanan nüfus probleminin çözümünde önemli mesafe alınacağını kaydetti.

0