Cevaplar

2012-12-17T21:58:28+02:00

6 pn +3 

her b ırıne deger verek yapcan mesala

 

p=2

n=1

 sonra carp 

 

12+3 = 15

0
En İyi Cevap!
2012-12-17T21:59:01+02:00

İlköğretim 7. sınıf fen ve teknoloji dersinde sarmal yayları tanıyalım konusunu aşağıdaki linkteki simülasyon ile öğrenciler daha eğlenceli bir şekilde öğreniyorlar.

Sarmal yay simülasyonu

Sarmal yay simülasyonunda 3 farklı yay, farklı büyüklükte kütleler, cetvel ve denge çizgisi var. Diğer tarfta ise yayların içinde bulunduğu farklı ortamlar, sürtünme, yayın sertlik derece ayarı gibi değişkenler yer alıyor. Öğrenciler değişkenleri değiştirerek sarmal yaylara faklı kütleler asarak uzama miktarlarını ölçebiliyorlar.

Aynı özellikteki yaylara farklı kütleler asıldığında asılan kütlerle orantılı olacak şekilde yay uzar. Uzama miktarı uygulanan kuvvetle doğru orantılıdır.


Üçüncü yayın kalınlığı artırılırsa ve ikinci yayla üçüncü yaya aynı kütleler asılırsa, uzama miktarı kalın yayda daha az olur.

Öğrenciler bu denemeleri ay, dünya, jüpiter gibi ortamlarda da yapabilirler. Yerçekimi kuvvetinin sıfır olduğu durumda hangi kütleler asılırsa asılsın yay uzamaz. Ayrıca öğrenciler zamanı da kısaltabilirler.

 Öğrenciler sarmal yay simülasyonuyla deneyler yapmaktan çok hoşlandılar. Bir laboratuar ortamında yapmayacakları kadar çok deney yaptılar sanal ortamda. Yaylara farklı kütleler asarak, bulundukları ortamları değiştirerek, sürtünme kuvvetini ortadan kaldırarak, yayın özelliğini değiştirerek yaptıkları denemelerden sarmal yaylarla ilgili çok fazla bilgi öğrendiler. Sarmal yaylarla oyun oynamanın çok eğlenceli olduğunu söyleyen öğrenciler simülasyonu kapatmak istemediler.  

http://www.etkinlikpaylas.com/indir/showthread.php?3166-Sarmal-Yaylar den bak resimlere

1 5 1