Cevaplar

2012-12-17T22:08:01+02:00

 

Araştırmacılar iki önemli grup 2000 ve 2005 yılları arasında tropikal ormanların kaynaklanan emisyonlar için bir konsensus tahmini ulaştı.

Grupları, Winrock Uluslararası ve Woods Hole Araştırma Merkezi tarafından yönetilen, sonuçlandırmak dönemde tropik ormanların karbon dioksit emisyonları 1.1 milyar ton hata aralığına sahip, yılda üç milyar (karbon 800 milyon ton) ton ortalama.İki grup bu yılın başlarında ilk emisyonları üzerinde bütünüyle farklı tahminler sunmak için görünüyordu akademik makale yayınladı çünkü uzlaşma önemlidir.Ancak veri setleri kez süreler, metodolojileri farklılıklar ve eşitsizlikler kabul edildi, sonuçlar gruplar tarafından yayınlanan ortak bildiriye göre, "son derece tutarlı" idi.

 

"Her ikisi de ilk çalışmalar tropikal ormanların yok ölçmek için farklı yollar içgörüler sunar.Ama biz, veri ve yöntemleri çok farklı kümeleri arasında bu farklı çalışmalar uzlaştırmak için onların tarafında bilim ile hareket edebilir politika için dikkat çekici güvence sağlamalıdır başardık aslında, "dedi Woods Hole Araştırma Merkezi'nin Alessandro Baccini, baş yazarıDoğa İklim DeğişikliğiÇalışma Ocak ayında yayınlandı.

"Bizim iki bağımsız çalışma arasındaki bu yeni bilimsel fikir birliği ve uzlaşma ile, politika artık tropikal ormanların yok olması için emisyon azaltma hedefleri ayarlanabilir ve ilerleme ölçülebilir hangi karşı tarafsız, tarihi benchmark var," Nancy Harris,Bilimmakalenin başyazarı eklendi hangi Haziran ayında yayımlandı.

Tahminlerinde önemli farklardan biri, orman bozulması ve Turbalıkların emisyonları kaynaklanmıştır.Baccini çalışması Harris liderliğindeki grup vermedi gibi kendi sonuçlarını, içine bu emisyonları çarpanlarına.Araştırmacılar henüz önemli olabilir bu emisyonlar üzerinde uzlaşmış değiller.Her iki grup oldukça net emisyonları daha, brüt tahmin.

Bulgular tropikal ormanların 2000-2005, insan faaliyetlerinden kaynaklanan küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 10 temsil öneririz.Politika ormansızlaşma ve degradasyon kaynaklanan emisyonları azaltmak için bir performans esasına dayalı olarak tropikal ülkelerde ödeyecekleri bir mekanizma müzakere çünkü sonuçlar önemlidir.REDD adı + - - mekanizması sağlamak için aslında kesim sera gazı emisyonu var, o ormansızlaşma kaynaklanan emisyonlara ilişkin inandırıcı taban kurmak önemlidir

0
2012-12-17T22:08:59+02:00

Dünyada her yıl 15 milyon hektarlık orman yok oluyor. Bu, atmosfere bir buçuk milyar ton karbondioksit salınımına eşittir. Brezilya'nın sera gazı salınımlarının dörtte üçü Amazon ormanlarının yok edilmesinden kaynaklanıyor. Aynı felaket Afrika'da da yaşanıyor. Afrika'nın tropikal ormanlarının üçte ikisi Kongo'dadır. Kongo'nun ormanları süratle yok ediliyor. Yapılan tahminlere göre, Kongo kısa sürede ormanlarının yarısını kaybedecek. Yeşil Barış Hareketi, bunun yağmur ormanlarının geleceğini, global iklimi etkileyeceğine inanıyor. Kongo'daki ormanların yok edilmesi, dünyanın ilk sanayileşmiş ülkesi olan Britanya'nın altmış yılda neden olduğu karbondioksit salınımı oranında karbondioksit salınımı yaratacak.

Milyonlarca yıl önce ortaya çıkan ve yeryüzünde yaşayan hayvanların yüzde 80'ini barındıran tropik yağmur ormanları günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ekolojik sistemler bozulurken, pek çok canlının yaşam alanı yok edilmektedir. Bitki örtüsünün yoğunluğu nedeniyle tropik yağmur ormanları gezegenimizin en önemli oksijen kaynaklarından biri durumdadır. Ayrıca kıtalar üstündeki en büyük su deposu işlevini görürler. Bu nedenle onların yok edilmesi büyük ekolojik felaketlere yol açabilir.

0