Cevaplar

2012-12-18T14:09:00+02:00

Okul Çağı Çocukları
Her çocuk okul çağına geldiğinde tekrar bir göz hekimine muayene olmalıdır. Bu muayenede herhangi bir problem tespit edilmeyen çocuklar 18 yaşına kadar her iki yılda bir göz muayenesinden geçmelidir. Gözlük takan çocuklar ise her yıl mutlaka muayene olmalıdır, çünkü çocukluk çağında gözlük numaraları çok sık değişebilmektedir. Gözlerinde başka problemler tespit edilen çocuklar da, 18 yaşına kadar, doktorları daha sık önermediyse, en az yılda bir göz muayenesi olmalıdırlar. 

18-40 Yaş Arası Erişkinler
18 yaşından 40 yaşına kadar, erişkin bireyler herhangi bir göz problemleri yoksa yaklaşık üç yılda bir gözlerini kontrol ettirmelidirler. Gözlük kullanan, başkaca göz problemleri olan ya da göz sağlığını etkileyebilecek risk faktörü (diyabet, hipertansiyon, vb.) olanlar ise doktorları daha sık çağırmamışsa, en az iki yılda bir yeniden muayene olmalıdırlar. 

40-60 Yaş Arası Erişkinler:
40 yaşından sonra tüm bireylerde hem yakın okuma zorluğu gelişmekte, hem de katarakt, glokom gibi çeşitli göz hastalıklarının görülme sıklığı artmaktadır. Dolayısıyla bu yaştan sonra göz kontrolleri sıklaştırılmalıdır. Herhangi bir göz problemi olmayan 40-60 yaş arası kişiler için önerilen muayene sıklığı iki yılda birdir. Yakın gözlüğü ihtiyacı dışında bir göz bozukluğu ya da göz hastalığı ve göz sağlığını tehdit eden risk faktörleri olan 40-60 yaş arası bireyler doktorları daha sık çağımadıkça, en az yılda bir göz muayenesinden geçmelidirler. 

60 Yaşından Sonra:
60 yaşından sonra glokom, katarakt, yaşa bağlı maküla dejenerasyonu gibi göz hastalıkları görülme sıklığı açısından zirve yapmaktadır. Bu yüzden 60 yaşından sonra herkes aksi söylenmedikçe yılda bir mutlaka göz doktoruna görünmelidir.,

0
2012-12-18T14:09:13+02:00

nASIL YANİ PEK NLAYAMADIM AÇIKCA YAZSANIZ SİZE YARDIMCI OLABİLİRİM

0