Cevaplar

2012-12-18T15:09:04+02:00

Rize’de yaşanan sel felaketi daha önce de Rize’de, Giresun’da Ordu’da yaşanmış felaketin benzeridir. Rizeli hemşerilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Maddi bilançoya bir de can kaybı eklendi. Selde hayatını kaybeden kadının yakınlarına başsağlığı dilerim.

Yağmur, sel, heyelan gibi doğal afetler her yerde yaşanabilir. Hele ki Karadeniz gibi bir coğrafya için ne yazık ki yeni felaketler kapıda gibi. Canlı varlıklar ile cansız varlıkların birbiriyle olan ilişkilerini hiçe sayarsanız bu gibi felaketlerin de önünü açmış olursunuz. Ekosistem denen bu süreklilik sağlanamazsa bir yerden patlak verecektir muhakkak. Rize’de yaşananların özeti budur. Sadece insanların değil, koskoca şehirlerde yaşayan tüm canlıların denizle ilişkisi kesilmiştir. Karadeniz ekosisteminde deniz havasının canlılar için ne kadar önemli olduğunun faturası da ilerleyen zamanlarda ayrıca çıkacaktır.

Rize olayını sadece sel felaketi diye basit bir tanımla geçiştirmek mümkün değil. Ortadaki manzara felaketin rezalet ile birleşmesidir. Sonuçta belediye başkanı Sayın Bakır da itiraf etmek zorunda kaldı. Sel felaketini böyle bir duruma getiren Karadeniz otoyoludur dedi. Doğu Karadeniz’de kısa mesafelerde yüksek rakımlara ulaşılır. Ekosistem deniz ve karanın birleştiği her yeri sıfır kotta tutar. Siz kalkıp karanın bir bölümünü aşağıya çekerseniz bir gün denize gömülürsünüz demektir. Veya Rize’de olduğu gibi sahil yolunu bir metre yukarı alırsanız ekosistemi yine bozmuş olursunuz. Yüksek rakımlarla denize dik olarak inen sıradağlardan çağlayıp aşağılara akan sel denize kavuşamaz. Birikir baraj olur ve şehri yutar. 

Ne yazık ki başkan dahil Rize halkı Karadeniz Otoyoluna karşı verilen mücadelelere karşı çıkmışlardır. Halk bir yerde kendi felaketinin de hazırlayıcısı olmuş durumda. Otoyola karşı verilen mücadelede hep bunlar anlatıldı. Ulaştırmacılar, üniversiteler bu felaketlerin altını çizip alternatif projeler sundular. Fakat her zaman olduğu gibi hep siyaset galip geldi. Dün Rize felaketiyle ilgili şehir plancısı Ahmet Vefik Alp Hoca’nın söylediklerinde de Karadeniz otoyoluna vurgu yapıldı.

Bu uğurda mücadele veren üniversitelerin, hocaların, çevrecilerin, yargının, Cihan Erenlerin, Hasan Özkazanç ve arkadaşlarının ne kadar haklı oldukları ne yazık ki bir kez daha anlaşıldı. 

0
2012-12-18T15:11:13+02:00

kardeş rizede denize yakın olduğu için ve güneş ile ilgili

0