Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-12-18T17:12:32+02:00

Hepimiz bir kemik parçası için kavga eden köpekleri görmüşüzdür. Kemiği elde etmek için hırlaşır, hatta bazen birbirlerine girerler. Sonunda, en kuvvetlisi, en yırtıcısı kemiği kapar. Aynı durumdaki iki terbiyeli insanın yapacağı şey yiyeceklerini bölüşmektir. Çünkü insan görgü kurallarına göre davranır. Bu sayede, toplum hayatı daha rahat olur.

Bomboş bir yolda giden otomobili düşünelim. Bu otomobilin önünde, ardında başka hiçbir otomobil yoksa şoför arabasını dilediği gibi sürebilir. Başka otomobiller varsa o zaman yolun sağından gitmek zorundadır. Aynı şekilde, ıssız bir adada tek başına yaşayan bir insan dilediği gibi yaşayabilir. Rahatsız edebileceği, zarar verebileceği kimse olmadığı için istediğini yapmakta hürdür. Başka insanlarla beraber yaşayan bir kimse ise, yaptığı hareketlerde onların haklarını çiğnememeye dikkat etmek zorundadır. Trafik kurallarına benzeyen birtakım kurallar, toplum içinde yaşayan insanların ne şekilde davranmaları gerektiğini gösterir.

Bütün insanlar bencil olarak doğar. Küçük bir çocuk kendisinden başka kimseyi düşünmez. Her şey kendisinin olsun ister. Acıktığı zaman eline ne geçerse yer. Hoşuna giden bir eşya görünce ele geçirmek ister. Sahibinin onu vermeye niyetli olup olmadığını hesaba katmaz. Her hangi bir şeyden rahatsız olduğu zaman bağırıp çağırmaya, ağlamaya başlar.

Çocuklar büyüdükçe, ana-babaları onlara görgü kurallarını öğretmeye başlar. Yemeğin nasıl yeneceği, çatal, bıçağın nasıl kullanılacağı öğretilir. Öte yandan, başka kimselerin haklarına saygı gösterilmesi gerektiği ona anlatılır.

1 5 1