Cevaplar

2012-12-18T17:34:05+02:00

sanırım Anadolu’nun bilinen ilk uygarlıklarından olan Hititlerin nasıl ortadan yok olduğu, bilim insanları ve araştırmacılar tarafından henüz çözümlenemedi. Yapılan tahminlere göre, salgın hastalık, kuraklık veya kıtlık gibi nedenler üzerinde durulmaktadır. 

Hititlerle ilgili verilerin genellikle eski tarihlere ait olduğu belirtilirken, bu büyük medeniyetin son dönemiyle ilgili yeterince bilgi bulunmadığı bildirilmektedir. Kazı ve inceleme çalışmalarının yürütüldüğü bölgede Hititlerin erken dönemlerine ait kalıntılar bulunurken, ileride yapılacak kazılarda ise son döneme ait buluntulara ulaşılabileceği umut edilmektedir. 

Hititlerin bir anda ortadan kaybolmalarıyla ilgili çeşitli tahmin ve teoriler ortaya atılırken, bilim insanları; “Hititlerin yaşamı bıçak sırtındaydı. Bozulan deneler bu büyük uygarlığın yok oluşuna sebebiyet vermiş olabilir. Bunlar salgın hastalıklar, siyasal huzursuzluklar, üst üste yaşanan kuraklıklar olabilir. Tüm bu nedenler Hitit İmparatorluğu’nu çökertmiş olabilir. Bu tahminlere karşın Çorum’un Büyükkaya mevkiinde yapılan kazılardan anlaşıldığı kadarıyla Hititler ortadan kaybolsa da yörede yaşam devam etmiştir.” 

Yeryüzü varolduğundan beri ne medeniyetler gelip gitmişler, kimilerini bitmez tükenmez savaşlar, kimilerini de Yaradan’ın insanoğluna sunmuş olduğu güzellikleri hor kullanıp değerini bilmeden hoyratça yok etmek tarihin derinliklerine gömmüştür.

1 1 1