kolon kanserinin belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir,Kolon kanseri kimlerde daha fazla görülür?,Ailemizde kolon kanseri varsa ne yapmalıyız?, Kolon kanseri tedavisi gören kişi nasıl beslenmeli?Kolon kanseri ameliyatından sonra hasta nelere dikkat etmeli?,saçma şeyler yazmayın şikayet ederim.

2

Cevaplar

2012-12-18T19:13:54+02:00

http://www.xn--salk-1wa3i.net/kolonkanseri.html

0
2012-12-18T19:15:16+02:00

Genetik bir rol oynasa da bağırsak kanserinin tam olarak nedeni bilinmemektedir.

Bu kanserin ailede görülüp görülmediği önemlidir. Eğer 45 yaşın altında bu teşhisin konulduğu birinci dereceden bir yakınınız ya da etkilenen iki tane birinci dereceden yakınınız varsa risk altında olup olmadığınıza dair doktorunuzdan bir tarama talebinde bulunun.

Yaşınıza bağlı olarak bağırsak kanserinde taşıdığınız risk: Teşhisteki ortalama yaş 70’dir. Fakat genç insanlarda da rastlanmaktadır.

Herkes kolon kanseri riski altındadır ancak 50 yaş ve üstündeki kişiler için risk artar. 50 yaşın üzerindekiler alkol alıyorsa, kırmızı et yemeyi tercih ediyorsa, sigara kullanıyorsa ve şişmansa onlar açısından tehdit daha da büyür. Genetik olarak bağırsak kanserine eğilimli olanların yüzde 75′i riskli grubuna girer.

Doktorunuza danışın
“Bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltmak için akıllıca bir diyet nasıl yapılır?”
“Eşim son zamanlarda çok fazla miktarda kan kaybetti, buna sebep olan nedir?”
” Kız kardeşime bağırsak kanseri teşhisi kondu, bu konuda beni bekleyen zorluklar nelerdir?”

1 5 1