Cevaplar

2012-12-18T21:51:58+02:00

İslam dinindeTerâvih namazı, Ramazan ayında her gece kılınan bir namazdır.

Kadın ve erkeğe sünnet-i' müekkede olup yirmi rekattır. Cemaatle kılınması sünnettir. Tek başına da kılınabilir. Teravih Namazı Yatsı'dan 15-20 dakika sonra Yatsı Ezanı okunur.

Teravih namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar, sabah namazı vakti girinceye kadar devam eder. Teravih namazı yatsıya tâbi bir sünnet olduğu için, vitir namazı teravihten sonra kılındığı gibi, önce de kılınabilir. Âdet olan, teravihi önce kılıp vitri sonra kılmaktır. Bu sebeble teravihin bir kısmında imama yetişen bir kimse, imam vitre kalkınca imamla beraber önce vitri kılıp sonra teravihten kılamadıklarını kazâ etmesi câizdir. Teravih namazı vakti içinde kılınmazsa, vakti dışında ne cemaatle, ne de tek başına (münferiden) kazâ edilmez.

 

 

Fitre Fitre ne demektir?


Ramazan ayinda Müslümanlarin yerine getirmeleri gereken ibadetlerden biri de fitir sadakasidir. Halk arasinda buna "fitre" denir. Zekâttan ayri olarak, zengin sayilan her Müslüman yilda bir kez muhtaç kimselere "fitre" verir. Fitre, zekâta göre daha küçük çaptaki bir yardimdir. Bunda belli bir yasa gelmis olma sarti aranmaz. Bir ailedeki bütün bireylerin fitir sadakasini büyüklerinden biri verebilir. Fitre miktari kisinin ekonomik düzeyine, maddi durumuna göre degismektedir. Ülkemizde fitrenin miktari her yil müftülüklerce açiklanir.
1 5 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-18T23:09:56+02:00

teravih ramazan akşamlarında kılınır

fitre de ramazanda verilen zakat gibi bişey

(yardımca olduysam ne mutlu :DD))

0