Cevaplar

2012-12-18T22:22:58+02:00

Böbrek iltihabı hastalığı böbreklerin iç kısımlarının iltihaplanması ile oluşur. Bazen bu iltihaplarböbrek çevresine doğru yayılabilir. Böbrek iltihaplarının 2 çeşiti vardır;

 

1) Akut Böbrek İltihabı: Bu şekildeki iltihaplanmalar ani olarak ortaya çıkar. İdrara çıkma sıklaşır ve idrar sırasında hasta ağrı ve yanma hissi duyar. Hasta kaburgaların alt tarafından kasıklara doğru bir ağrı hisseder.

- Akut böbrek iltihabı belirtileri: Bazen hastalarda titreme, üşüme ve yüksek ateş de görülür. Bununla beraber analiz edilen idrarda mikrop bulunur.

-Akut böbrek iltihabı tedavisi: Akut böbrek iltihabı bulunan hastalara önlem olarak böbreklerin bulunduğu yanlara sıcak su torbası koymalı, bol bol su ve açık çay içmeleri tavsiye edilir. Doktora giderek idrar analiz edilmelidir, idrardaki mikrop cinsine göre doktor gerekli ilaç verir. Hasta daha sonra yatarak dinlenmelidir.

2) Kronik Böbrek İltihabı: Böbreklerdeki uzun süre boyunca bulunan iltihaplardır. Genelde akut böbrek iltihaplarının gerektiği gibi tedavi edilememesinden dolayı, hastalık kronik böbrek iltihabına döner.

  -Kronik böbrek iltihabı belirtileri: Hastalar genelde çabuk kilo verir ve çabuk yorulma görülür. İdrara çıkma sıklaşır ve ağrılı bir şekilde idrar yapılır. Böbreklerin bulunduğu taraflarda ağrılar hissedilebilir. İdrarda mikrop ve akyuvar hücreleri gözlemlenir.

  -Kronik böbrek iltihabı tedavisi: Bu hastalığın tedavisi uzun sürer. Ultrason ve tomogrofi ile analizler yapılır. İdrar örneği incelenerek mikrop cinsi belirlenir ve cinsine göre gerekli ilaçlar kullanılmaya başlanır.

Böbreklerde herhangi bir ağrı hissediyorsanız veya idrar yapılırken herhangi bir yanma ve ağrı hissi var ise acilen doktorunuza görünmeniz tavsiye edilir. Böbrek iltihapları ciddi bir hastalıktır ve acil müdahale ile hastalığın ilerlemesi önlenmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Böbrek Düşüklüğü Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Bu yazımızla ilgili sorularınız veya eklemek istediğiniz bilgileriniz var ise alt taraftaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

Böbrek İltihapları Nedir? Nasıl Oluşur ve Tedavisi Nelerdir? Yazısı ile Benzer Makaleler: Kadınlarda Sistit Hastalığı Kronik Böbrek Yetmezliği Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavileri Nelerdir? Böbrek Yetmezliği Hastalığı Nedir? Nasıl Oluşur? Böbreklerde Ağrı Nedenleri İdrar Yaparken Yanma Neden Olur ? Böbrek Taşı Belirtileri
böbrek iltihabı nedir,böbrek iltihabı belirtileri,böbrek iltihabı nasıl oluşur,böbrek iltihaplanması nedir,böbrek iltihaplanması tedavisi “Böbrek İltihapları Nedir? Nasıl Oluşur ve Tedavisi Nelerdir?” için 1 Yorum  

ben 55 yaşındayım 6 yıldır idirardayanma var çok dokdora gitim ama faydagörmedim son ikiyıldır idirarımı yaparken zorlanıyorum yapamıyorum ayrıca sancı yanma da var
buyıl isdanulda birdoktora gitim bazıtessonuçlarına göre idirarkesemin agzı yanikaslarsıkışdıgını ondan idirarıyapamadıgımı söylediler vepiskolgayoladılar 7 aydır pskiyatir tadavigörüyorum ilaç kulanıyorum ikihaftaönce beni biskolok tahlilegönderdi tahlilsonucu benidahiliye yönlendirdi dahiliyede tahlilsonucu böbreklerimde yogun iltap oldugunusöylediler ilaç verildi bugün ikihaftaoldu tekrargitim iltapdevamediyor ilacımı degişdirdi dokdorum benim sormakisdedigim şey bunca senedir çekdigim sancı yanma sebebi bu olabilirmi acaba beni aydınlatırsanız menmunolurum teşekürler

1 5 1
2012-12-18T22:23:15+02:00

kırılarak tedavi edilir ne olduğunu açıklayamıycam bol su içilerek önlenir

1 5 1