Cevaplar

2012-12-19T15:24:27+02:00

''sihirli bir değnek yok size dokunduğunda medya okur yazarı olabileceğiniz. Okuryazarlığın karşıtı cahilliktir. Medya cahili medya denen yayın organlarına hiç bakmayan, onları dinlemeyen, kaale almayan değildir. Bana göre böyle yapmak bir meziyettir de. Okuryazarlığın ilk akla gelen manasıyla medya okur yazarı olamadığınızda medya cahili olmazsınız. Medya cahili, medyanın sunduğunu olduğu gibi kabul eden demektir bence.Dünyanın bütün medya cahilleri! Birleşin!

Medya denen şey -her neyse o- bir ticaret aracıdır. Tüccar size malını satmak için uğraşacaktır, iyi bir satıcı malını her şartta satabilendir. Satıcı için müşterinin mala ihtiyacı olup olmaması önemli değildir. Sizin kamyon lastiğine ihtiyacaınız olup olmadığına bakmaz, satabiliyor mu ona bakar; hatta ihtiyacınız yoksa bile varmış gibi gösterebiliyor mu, işte satıcı odur. Medyaya da bu gözle bakmak gerekir. 

Madem buraya kadar geldiniz, daha doğrusu Gogıl sizi gönderdi bu sayfalara. Eliniz boş dönmeyesiniz diye birkaç okkalı laf aktarayım medya okuryazarlığına heveslenenler için.


0