Cevaplar

2012-12-19T15:48:46+02:00

Marmara Çevre Platformu (MARÇEP), Trakya Üniversitesi'nin hazırladığı Çevre Düzeni Planı uygulanmadığı için deri, boya ve tekstil fabrikalarının, açılan kuyularla birinci sınıf içme suyunu kullanarak bölgenin içme suyunu tükettiğini belirtti. 21 sivil toplum kuruluşundan oluşan platformun Dönem Sözcüsü Sunay Obuz, fabrikaların suyu kullandıktan sonra Ergene, Çorlu ve Çerkezköy'e bıraktığını belirterek şöyle söyledi: 

"Trakya bölgesinde acilen en az bin göle-tin yapılması gerekiyor. Bu göletler 30 yıl kullanılabilir, aksi takdirde 10 yıl sonra Trakya'yı vahim günler bekliyor." 

MARÇEP, Çanakkale Geyikli'de Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) yüksek radyasyon tespit ettiğini hatırlatarak, "Çernobil'den gelen radyasyonların Türkiye üzerinde olduğu endişesi taşıdıklarını" açıkladı. 

Acil Radyasyon Taraması
MARÇEP, "ülke çapında, acilen radyasyon taraması yapılıp, halkın bilgilendirilmesi" gerektiğini belirtirken, "radyasyonun insan sağlığını tehdit etmediğine" ilişkin açıklamalar yapılmasının talihsizlik olduğu vurgulandı. MARÇEP, konuyla ilgili olarak Çevre Ba-kanlığı'nı göreve çağırdı. 

Istıranca Ormanlan'ndaki suların sürekli pazarlanması sonucunda Longoz Ormanları'nın da tehdit altında olduğunu söyleyen MARÇEP Dönem Sözcüsü Sunay Obuz, "Longoz kurumaya başladı. Bu ormanlar için gerekli olan su İstanbul'un sadece 1,5 günlük su ihtiyacını karşılamaktadır. Acilen önlem alınması gerekiyor" dedi.

 

 

bu makaleden yola çıkarak değişikliklerle hazırlayabilirsin.Başarılar.

0