Cevaplar

2012-12-19T16:19:56+02:00

http://www.msxlabs.org  burdan kolaylıkla bulabilirsin :) 

0
En İyi Cevap!
2012-12-19T16:20:15+02:00
Tropik Yağmur Ormanları Yağmur Ormanları

Yağmur Ormanları Tropik Yağmur Ormanları

Milyonlarca yıl önce ortaya çıkan ve yeryüzünde yaşayan hayvanların yüzde 80'ini barındıran tropik yağmur ormanları günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ekolojik sistemler bozulurken, pek çok Canlının yaşam alanı yok edilmektedir. Bitkiörtüsünün yoğunluğu nedeniyle tropik yağmur ormanları gezegenimizin en önemli Oksijenkaynaklarından biri durumdadır. Ayrıca kıtalar üstündeki en büyük Su deposu işlevini görürler. Bu nedenle onların yok edilmesi büyük ekolojik felaketlere yol açabilir.

Tropik Sera İklimi
Yerküreyi ikiye “bölen” Ekvator çizgisinin her iki yanında yer alan bölgeye tropik kuşak denir. Burası her zaman Sıcak (kış ortalaması 20° C’nin üstünde), yağışlı ve yılın 12 ayı bol güneş alan bir bölgedir. Sıcaklığın yıl içindeki dağılımı çok değişmediğinden mevsimler arasındaki farklar da fazla değildir. Buna karşılık gündüzle gece arasındaki fark görece daha büyüktür. Tropik iklim kuşağında yıl içindeki değişiklikleri ve kuşağın ekolojik düzenini daha çok yükseklik farkları ve yağışlar belirler.

Ekvator çevresinde, ısınan Havanın yükselmesi nedeniyle ortaya çıkan ve bütün dünyayı kuşatan bir alçak Basınç kuşağı oluşur. Bunu dengelemek için kuzeydoğudan ve güneydoğudan Alize rüzgarları eser. Isınıp yükselen ve onun yerine gelen Hava kütleleri 10. ve 25. enlemler arasında kuzeye (temmuz) ve güneye (ocak) doğru gidip gelir. Bu hava hareketlerini yağış izler. Kuzey Yarıküre’de yaz aylarında hava akımları kuzeye kayınca yağış 

   
1 5 1