Cevaplar

2012-12-19T16:40:43+02:00

Fiziksek aktivite yani bizim günlük olarak yaptığımız spor aktiviteleri ve egzersizler bizim için dediğim gibi metabolizmamızı hızlandırmamız açısından çok önemli faktörlerden bir tanesidir.  Tabi ki fiziksel aktivite metabolizmayı arttırmanın yanında ve kilo vermememizin yanında beslenme ile ilgili aslında direk bağlantılıdır çünkü fiziksel aktivite ve spor esnasında beslenmemize dikkat etmeksek yaptığımız spor ve egzersizin pek bir anlamı olmuyor yüzden burada önemli olan ikisinin arasında bağlantıyı kurmaktır.

 

Peki bunun için ne yapmamız lazım? spor öncesi ve spor sonrası asla aç kalmıyoruz. Bu yapılan hatalardan bir tanesi genelde spor öncesi veya spor sonrası aç kalınıyor.  Bu tamamen doğru yanlış çünkü böyle olduğu zaman ne yazık ki biz yine yağ kaybettiğimizi zannederken vücudumuzdan su ve kas kaybedilmesine sebep oluyoruz. O yüzden bir örnek verebilirim spor öncesi ara mesela bir ara öğün örneğin bir su bardağı sütle beraber kornfileks veya yulaf ezmesi gibi bir grupla birlikte spor sonrasında hafif bir çorba ve salata yanında mutlaka bir ekmek grubumuz olacak şekilde yani karbonhidratla proteini birleştirecek şekilde bir beslenme düzenini yapmamız gerekiyor.

 

Yaptığımız spor dediğim gibi yağ yıkımını çok daha iyi sağlamış oluyor tabi ki ama beslenme derken bu seferde spor sonrası çok ağır kebap hamburger gibi bazı yiyecekleri yediğimizde de yine yaptığımız spor da bir işe yaramayacaktır.  O yüzden en önemlisi dengeli bir şekilde öncesinde bir ara öğün sonrasında da bir ana öğün gibi bir mantıkla aktivitemizi tamamladığımız zaman ikisi arasında ki ilişki çok daha düzgün olacaktır.

0
2012-12-19T16:40:58+02:00

Egzersiz, 50 yaşından sonra bile yaşama sağlıklı, aktif yıllar ekleyebilir. Yapılan araştırmalar egzersize başlamanın asla geç olmadığını ve dinçlikte küçük bir gelişimin ölüm riskini azalttığını göstermektedir. Basit ve düzenli yürüyüşler yaşlılarda yaşamı uzatabilir. Ilımlı dinçliğe sahip olan bireyler, yüksek tansiyona sahip olsalar ya da sigara içseler bile düşük dinçliğe sahip olanlara göre daha düşük ölüm oranına sahiptirler.

0