Cevaplar

2012-12-19T18:02:34+02:00

Macaristan’da Kanuni’nin kalbinin ‘bir altın kabın’ içine konularak gömüldüğü yönünde yaygın bir inanış var.

Macar basını, Türkiye’nin girişimini ”Türkler Sultanın kayıp kalbinin peşinde” başlığıyla duyurdu.

Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Macaristan’ın Zigetvar kenti arasında yapılan bir anlaşmayla, bundan 450 yıl önce Kanuni Sultan Süleyman’ın Zigetvar önlerinde hayatını yitirmesinin ardından iç organlarının defnedildiği türbe ortaya çıkarılmaya çalışılacak.

Macar arkeolog ve tarihçileri tarafından oluşturulan bir ekiple sürdürülecek çalışmalar, Türkiye tarafından finanse edilecek.

Ankara; aradan geçen yıllar içinde tamamen kaybolan türbenin izinin bulunabilmesi çalışmaları ile Zigetvar şehrindeki Osmanlı anıtlarının ve kalenin restorasyonu için 2 milyon Euro’nun üzerinde bir maddi kaynak oluşturulduğunu açıkladı.

1566 yılında Osmanlı ordusu Zigetvar kalesini kuşatmış, ancak kalenin ele geçirilmesinden birkaç gün önce Kanuni hayatını kaybetmişti. Sultanın vefatı ordudan saklanmıştı.

Padişahın naaşı daha sonra İstanbul’a götürülüp orada defnedilmiş olsa da, iç organları Zigetvar şehri yakınında, Osmanlı ordusunun karargâhının bulunduğu bölgede toprağa verilmişti. Daha sonra da bu mezar bir türbe haline gelmişti.

KALBİ ALTIN KAPTA
Osmanlı’nın bölgeden çekilmesinin ardından türbenin izi kaybolmuş olsa da, Macarlar arasında “Muhteşem Süleyman’ın kalbinin” Zigetvar dolaylarında altın bir kaba konularak gömüldüğüne dair yaygın bir inanış var.

Bu nedenle de haber Macaristan’da da ilgi ve heyecan yarattı.

Macar basını haberi “Türkler Sultan’ın kayıp kalbinin peşinde” manşetiyle üst sıradan verirken, Türkiye’nin bu iş için ayırdığı paranın Zigetvar şehri açısından çok önemli bir destek olacağının da altı çizildi.

Araştırmayı yapan uzmanlar, maddi desteğin ardında

0