Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-12-19T22:03:33+02:00

Türk askerî tarihi dörtbin yıl öncesinden[kaynak belirtilmeli] günümüze kadar süren dönem içinde ilk Türklerden günümüzdeki Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kadarki askerî yapılanmayı ve savaşları içine alır. Türklerdeki askerî düzen siyasî düzen ile iç içe geçmiş ve tarih boyunca birlikte gelişmiştir. Orta Asya'da başlayan bu tarih tüm anakaralara yayılarak süregelmiştir.

Selçuklu İmparatorluğu'nun kuruluşuna önayak olan 1040 yılındaki Dandanakan Savaşı, Türklerin Anadolu'nun kapısını araladığı 1071 yılındaki Malazgirt Savaşı, Yeni Çağ'ın başlangıcı sayılan 1453yılındaki İstanbul'un Fethi, I. Dünya Savaşı'ndaki Çanakkale Savaşları, Osmanlı İmparatorluğu'nun üzerine Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağlayan Kurtuluş Savaşı, Kuzey Kıbrıs'taki Türkleri savunmak için yapılan Kıbrıs Harekâtı Türk askerî tarihindeki birkaç önemli dönüm noktalarından bazılarıdır.

Büyük Selçuklu Devleti (veya Selçuklular; Farsça Saljükiyan; Arapça Saljük veya el Salajika), Oğuz Türkleri'nin büyük bir koluydu. Selçuklular 11. ve 14. yüzyıllar arasında Orta Asya'nın bir bölümünü ve Orta Doğu'yu yönetti.

Selçuklular, Ortadoğu'da devletler kurmuş bir Türk hanedanıdır. Adı, hanedanın kurucusu Selçuk Bey'den gelir. umarım işine yarar

1 5 1
2012-12-19T22:04:57+02:00

Geçmişteki türk ordusuna göre dağa gelişmiş ve sayıca fazla olmak dışında alınan eğtim, rütbe, yükselme şekli gibi konularda değşmiştir örneğin boy-kilo-kas olarak uygun askerler doğuya gönderiliyor fakat eskiden bu ayrım yapılmazdı eski türk ordusunun yaş sınırlaması yoktu mesela 18 yaşındada doğuda savaşabiliyorlardı 30 yaşındada yeni türk ordusunun yaaaş sınırlaması da var .

2 5 2