Cevaplar

2012-12-19T23:46:29+02:00

Tüm yaşayan canlılar yaşamını sürdürmek için besine gereksinim duyarlar. Canlıdan canlıya besin çeşitleri ve gereksinimleri çok farklı gibi görünür. Ancak tüm besinlerde ortak temel öğeler vardır. Bu öğeler karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler ve minerallerdir. Bu temel öğelerin bazılarını vücut diğer temel öğeleri kullanarak üretebilir. Ancak bazıları vücut tarafından yapılamaz ve mutlaka dışarıdan hazır alınması gerekir.

0
2012-12-19T23:47:42+02:00

Besin Kaynakları Nelerdir

A) Proteinler (Et, süt, yumurta)
B) Karbonhidratlar (Şeker, un, sebze, meyve)
C) Yağlar (Hayvansal, bitkisel = zeytin, fındık, soya, kakao, ayçiçeği, mısır)

A) Proteinler
Vücutta yapı taşları olarak kullanılırlar Alınmaları şarttır Kas dokusunun güçlendirilmesinde işe yararlar Bir gramı 4 kalori verir Kural olarak günlük 65-70 gr proteine ihtiyaç vardır

B) Karbonhidratlar
Vücudun glukoza yani şekere dönüştürebildiği her tür maddedir Çabuk enerji sağlamada işe yararlar Tüm vücut işlemlerinde kullanılırlar ve çabuk tüketilirler Bu nedenle çok fazla miktarda alındığında depolanırlar Karbonhidratlar basit ve kompleks olmak üzere ikiye ayrılırlar.
Basit karbonhidratlar; Kolaylıkla yağa dönerler Bir gramı 4 kalori verirler
-Saf buğday ekmeği -Şeker
-Alkol (1gr: 7 kalori verir)
Kompleks karbonhidratlar: Sağlıklıdır
-Yapraklı sebzeler
-Patates
-Hububat ürünleri

C) Yağlar
Sağlık için önemlidirler Kolay depolanırlar Vücutta önemli işlerde kullanılırlar. A, E, D, K gibi yağda eriyen vitaminlerin emiliminde işe yararlar. Savunma sisteminde kullanılırlar Bazı hormonların yapımında rol alırlar Fazla kalori içerirler Fazlası zarar azı faydalıdır Bir gramı 9 kalori verir Ayrıca esansiyel yağ asitleri sayesinde hücre membranı, deri ve hormonların bileşiminde yer alırlar.

1 1 1