Cevaplar

2012-12-20T14:22:05+02:00

e ve b vitaminleri vardır

1 5 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-20T14:22:06+02:00
Süt
Her öğünde almamız gereken dört temel besin grubundan biri süt ve süt ürünleri. Bu gruptaki besinler vücudumuz için gerekli kalsiyum ve vitamin B2’nin en iyi kaynağı. Kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum, süt grubu besinler tüketilmeden sağlanamaz. Bu grup ayrıca protein, fosfor ile B2 ve B12 vitamini açısından da zengin. Başta yetişkin kadınlar, çocuklar ve gençler olmak üzere tüm yaş gruplarının süt grubu besinleri her gün tüketmesi gerekiyor. 

Peynir
Peynirde, yağda çözünen vitaminlerden A-D-E-K vitaminleri bulunmaktadır. Konsantrasyonları peynirin yağ miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tam yağlı peynirdeki A vitamini’nin %80 – %85′i peynire geçmektedir. Bu nedenle peynir A vitamini bakımından önemli bir kaynaktır. B vitamini kompleksleri bakımından da zengin içeriği sebebiyle peynir önemli bir kaynak durumundadır.

Yağlar ne işe yararlar ve içindeki vitaminler nelerdir?
Yağlar vücuda, aynı miktardaki karbonhidrat ve proteinlerin 2 katından fazla enerji verirler. 1 gram yağ, 9 kilokalori enerji sağlar.
Özellikle balık ve su ürünlerinde bulunan yağlar, retina ve beyin gelişimi için gereklidir. Kalp ve damar hastalıklarını önlemek için bu besinlerde bulunan Omega 3 yağı, daha fazla tüketilmelidir.
Vücut için mutlaka gerekli olan elzem yağ asidi, zeytinyağı ile alınır.
A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanılmasını sağlarlar.
Derinin altında bulunan yağ tabakası, vücut ısısının kaybını önler.
İç organları çevreleyerek, onları dış etkenlerden korurlar.
Midenin boşalmasını geciktirerek, tokluk hissi verirler.
Östrojen ve testesteron hormonunun yapısında bulunurlar. Yeterince yağ alınmazsa, salgılanma bozulur.  

 

 ALINTIDIR..

1 3 1