Cevaplar

2012-12-20T19:04:47+02:00

nasıl atatürkle ?anlamadım hangi sınıf

1 5 1
2012-12-20T19:04:57+02:00
89 Yıl önce Atatürk'le yapılan Röportaj  

Atatürk

ATATÜRK’Ü NE KADAR TANIYORUZ

Ünal Şöhret Dirlik

1923 YILINDA ATATÜRK’LE YAPILAN RÖPORTAJ

Amerika’da şimdilerde de yayınlanmakta olan “THE SATURDAY EVENİNG POST isimli derginin yazarı olan Isaac F. Marcosson,Temmuz 1923’te Ankara’ya gelmiş ve Mustafa Kemal Atatürk ve Latife Hanımla bir röportaj yapmıştır.Bu röportaj ile adı geçen yazarın Anadolu Gezisindeki  izlenimlerinden oluşan yazı dizisi Türkiye’de ilk kez, Atatürk Araştırma Merkezi  Dergisi’nin  1 Kasım 1984 tarihli 1. Sayısında  Prof. Ergun Özbudun’un çevirisiyle yayınlanmıştır.

20 Ekim 1923 tarihli “Kemal Paşa” başlıklı yazıda Marcosson, Atatürk için “Onu üniformalı göreceğimi zannediyordum. Oysa çizgili gri pantolon ve rugan ayakkabılarla siyah bir jakataydan (kuyruklu ceket) oluşan şık bir kıyafet içerisindeydi. Kanat yaka ve mavili sarılı bir kravat taşıyordu” diye yazdı.

İşte Atatürk’ün o röportajı

Uzun yıllar gizli kalan o röportaj, Mustafa Kemal Atatürk’ün çağının ötesinde yaşayan, büyük bir devlet adamı olduğunu  bir kez daha ortaya koyuyordu. Çünkü o röportajında Ulu Önder, bugün yaşananları 89 yıl öncesinden öngördü. Ortadoğu’da çıkacak savaşları ve sonrasında yaşananları , bir film gibi anlatıyor…İşte Atatürk’ün, Amerikalı gazeteci Marcosson’a söylediği sözler:

“Bir gün, cihan harbinden sonra Ortadoğu’da kurulan suni devletlerin halkları ayaklanacaktır. O gün geldiğinde, yeni kurduğumuz cumhuriyetimizin yöneticileri, bu halkların değil emperyalist güçlerin yanında yer alırsa aynı akibete kendileri uğrayacaktır ve Kurtuluş Savaşı’nda yedi düvele haddini bildiren Türk halkı onların da hakkından gelecektir….”

Bugün yaşananlar Atatürk’ün 89 yıl önce yaptığı bu açıklamanın ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Çankaya’da gerçekleşen röportajda Atatürk, “Yeni Türkiye’nin ilk ve en önemli düşüncesi siyasal değil, ekonomiktir. Biz dünya üretiminin de bir parçası olmak istiyoruz.”dedi.

1 5 1