Cevaplar

2012-12-20T19:27:27+02:00

hiç b,işi olmicak bence

1 5 1
2012-12-20T19:27:52+02:00

Pozitif bilim bizlere bir yılda 365 gün olduğunu öğretti, ama başka bir inanışa göre bu kural bu yıl bozulacak, 2012’de 356 gün olacak. Mayalara göre 21 Aralık 2012 günü son gün, haydi saatini de verelim 12.11 (CET)

Bu tarihten sonra ne olacağını kimse bilmiyor, ama merak eden insan sayısı da hızla artıyor.

”Nasılsa 21 Aralık’ta takvim sona eriyor, kaynanama ne kadar çirkin ve kötü kalpli olduğunu söyleyeyim, patronuma küfür edeyim, bankadan kredi alayım nasılsa ödemeyeceğim, şefimi döveyim” diye planlar yapmadan önce bu yazıyı bir okuyun. Kararınızı sonra verin.

Orta Amerika antik medeniyetlerinden Mayaların hazırladığı ve kullandığı söylenen takvimin son gününün 21 Aralık 2012 gününe işaret ediyor olması dünyada eşi benzeri görülmemiş bir hareketlenmeye yol açmak üzere. Sümerlerden 4 bin yıl sonra ortaya çıkan ve Meksika’nın güneyinde, Guatemala ve Honduras’ta yaklaşık 600 yıl hüküm sürdükten sonra M.S. 900 yıllarında çöken bu uygarlık kozmik gözlemler, gezegen hareketleri, astronomi ve matematikte hala açıklanması zor olan seviyelere ulaşmıştı.

Sümerlerin aksine özellikle tekerlek ve at bulunmayan kültürlerinde zirai olarak uğraştıkları tek bitkinin mısır olması, Maya halkının nasıl ve niçin  aniden ortadan kayboldukları ve uygarlık düzeylerini daha da esrarlı hale getiriyor.

5. güneşin sonu

Mayaların hazırladıkları ve “Uzun sayım” (Long Count) adını verdikleri takvimin bitiş gününün 21 Aralık 2012 olması iyimser beklentilerin yanı sıra bir çok felaket senaryosunu da beraberinde getiriyor.

Mayalara göre dünyamızda yaşam 5 bin ikiyüz yıllık dönemlerin beş kez yinelenmesi ile oluşan 26 bin yıllık periyodlardan oluşuyor. 26 bin yıl ise güneşin Ülker takım yıldızında (Pleiades) bulunan ana yıldız Alcyone’in yörüngesinde gerçekleştirdiği bir dönüşün süresi. Bu 26 bin yıldan sonraki dönemi ise yeni bir başlangıç olarak adlandırıyor Mayalar.

İçinde bulunduğumuz günlerde ise bu 5 bin ikiyüz yıllık dönemlerden beşincisinin sonuna yaklaşıyoruz. Mayalar, “13. Baktun”  adını da verdikleri bu son 5 bin ikiyüz yıllık dönemin son günü olarak ise 21 Aralık 2012 gününü işaret ediyorlar.

Pozitif bilim ne diyor?

Maya uygarlığı uzmanları ve diğer bilim adamları, Mayaların 21 Aralık 2012 günü felaket bekledikleri konusunda hiç bir yazılı kayıt bulunmadığını belirtirlerken, Amerikan Ulusal Uzay Ajansı NASA da web sitesinde halktan gelen sorulara verdiği cevaplarda hiç bir kozmik felaketin beklenmediği cevabını veriyor. 21 Aralık’ın diğer tarihlerden farklı olmadığı cevabını veren NASA uzmanları bugüne kadar korkuya kapılacak herhangi bir seyin gerçekleşmediğini ve 22 Aralık günü hayatın normal seyrine devam edeceğini söylüyorlar.

Galaktik dizilim

2012’de felaketlerin meydana geleceğine inananların dayanak noktası ise astronomlar tarafından da doğrulanan galaktik dizilim ya da hizalanma. 21 Aralık 2012 günü dünyamızın da içinde bulunduğu Samanyolu galaksisinin merkezi ile güneş ve dünyanın aynı hizaya gelecek olması, bir tür galaktik tutulmaya neden olacak, galaksinin merkezinden gelecek olan enerjiyi güneş engelleyecek ve dünyada doğal felaketler meydana gelecek. Ancak bu kozmik olayın yakın tarihimizde iki defa gerçekleştiği ve korkulan felaketlerin meydana gelmediği de söyleniyor. Karamsarlar ise inatçılıklarından vazgeçmiyorlar. Onlara göre kutuplar yer değiştirecek, manyetik alan kayması yaşanacak, gezegenimiz çok kısa bir süre içinde 60 derece kayacak eksen değişecek. Kutuplar ekvatora gelecek. 3. dünya savaşı çıkacak, ekonomide tamir edilmesi imkansız küresel bir çöküş yaşanacak. Bunun sonucunda ortaya çıkan sosyal olaylarda savaşlar, yağmalar yaşanacak, dünya nüfusunun yüzde 85’i ortadan kalkacak.

Astronomlar, arkeologlar, tarihçiler, astrologlar, din adamları ve hatta siyasetçiler 2012 konusunda kendi aralarında ikiye ayrılmış durumdalar. Son yıllarda internet kullanımın yaygınlaşması ile çığ gibi büyüyen 2012 tartışması özellikle internet bloglarında bazen küfürleşmelere ve tehditlere kadar varan boyutta devam ediyor.

Altın çağ, lir ve içki damacanası

21 Aralık 2012 günü felaket bekleyenlerin karşısında ise yine bu tarihte çok önemli bir şeyin olacağını bekleyen, ama daha iyimser yaklaşımda bulunan kişiler bulunuyor. Bunlara göre ise 21 Aralık 2012 günü bir dönüm noktası olacak, dünya o günden itibaren foton kuşağı içine girecek ve bu nedenle insan DNA’sı açılacak, genişleyecek. Bu günden itibaren başlayan dönem insana yeni beceriler kazanmasını sağlayacak, telepatik yetilerimiz ortaya çıkacak, hastalıklardan kurtulacağız (tıp öğrencileri dikkat!), yeni bir altın çağ başlayacak. Dünya; batı müzelerinde gördüğünüz dev tablolarda betimlenen resimlerdeki gibi, hepsi çok güzel olan, sağılıklı, yarı çıplak melek benzeri kadın ve erkeklerin, ellerinde lir ve içki damacanaları ile güzel ağaçlar altında şarkılar söyledikleri bir yere dönüşecek. Dünyada altın çağı yaşamaya başlanacağız. Ne güzel değil mi?

Şarkılara ve efsanelere konu olan Kova burcu dönemi başlayacak.

1 5 1