Cevaplar

2012-12-20T19:56:58+02:00

biz parfüm üretmiyoruz internetten araştırrrr

0
2012-12-20T19:57:22+02:00

Parfüm kelimesi Latince "perfumum" deyiminden gelir ve  "duman içinden" anlamındadır.

Parfüm, genel anlamda, kokuyu uzun süre koruyan sabitleyicilerin ilave edildiği çiçekler, meyveler, otlar, yapraklar, baharatlar ve odunlardan elde edilen doğal esans yağlarından oluşan karışımların alkol ve suyla belirli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen güzel kokulu sıvılardır.

Parfümlerde , kokulu uçucu yağları karıştırma ve tutma amacıyla kullanılan çözücü, kokulu yağın özelliğine bağlı olarak , az veya çok suyla karıştırılmış etil alkoldür.Bu çözücü, uçucu özelliği nedeniyle, kokunun taşınmasına yardımcı olurken çözdüğü yağa karşı  etkisizdir. Parfümün bileşimindeki uçucu yağların taşınma hızı ve kokularının gücü  parfümün notalarını belirler.

 Her parfüm üst nota (tepe veya baş notası da denir), orta nota ( kalp notası da denir) ve alt nota (dip veya baz nota da denir) olarak adlandırılan üç koku yayma aşamasından oluşur.

Üst notalar, parfümün içeriğindeki en uçucu yağların kokularından oluşan kısmıdır.En hafif ve en çabuk geçen kısmıdır. Çiçek koku ailesi ve turunçgil koku ailesi üst notalarda sıkça kullanılırlar.

Orta notalar, bir parfümün karakterini belirleyen nota kalp notasıdır. Parfümün cilde yerleşmesiyle belirginleşir. Yumuşak, çok belirgin olmayan kokuları içerir. Kokunun sınıflandırılmasında yardımcı olur. Karanfil,nergis,frezya,hanımeli,yasemin,leylak,inciçiçeği,

manolya,orkide,şakayık,gül,sümbülteber,menekşe,nilüfer orta nota kokularına örnek verilebilir.

 
Alt nota, parfümün asıl karakterini, kalıcılığını ve başarısını belirleyen kısımdır. Baz notalar, üst ve orta notaların taşınmasından sonra ortaya çıkar ve bazen sabitleyiciler diye de bilinir.Çünkü kokunun cilt üzerindeki hayatını uzatırlar. 

0