Cevaplar

2012-12-20T20:17:45+02:00
I.MURAT EFSANESİ


I. Murat Hüdavendigar cami inşaatı yapılırken işçi olarak çalışmış O tarihlerde de Sırp kralı elçisini Bursa ya göndermiş Elçi Padişahın huzuruna alınmasını rica eder “ Şu karşıda çalışan işçi bizim padişahımızdır” derlerse de inanmaz .Elçi” benimle alay etmeyin elçiye zeval olmaz “der ama sonunda inşaat da çalışan işçinin I.Murat olduğuna inanır . Bu arada Padişaha kendisini görmek isteyen bir elçi olduğunun söylerler.Elleri harçlı olarak doğrulan I. Murat elçiye hoş geldin dedikten sonra ne istediğini sorar Elçi de Sırp kralı tarafından gönderildiğini ve kralın savaş istediğini söyler.Padişah sinirlenerek ;Banan bakın ben burada Allah’ ın evini yaptırıyorum bu inşaat bitmeden beni harbe mecbur kılmayın ,aksi halde kralının iki gözünü çıkartırım der ve iki parmağını havada sallar.Ülkesine dönen elçi kralına bu haberi vermek için kralın anına girince iki gözünün de çıkartıldığını ve yüzünde harç izleri olduğunu görür.


 Kaynak: http://www.cerezforum.com/hikayeler-efsaneler/88467-bursa-efsaneleri-tum-bursa-efsanelerŞeyh Küşteri Efsanesi
Orhan Bey,bir zaman sonra Karagöz'ü öldürttüğüne pişman olur.Olay halk arasında da hoşnutrsuzluk yaratmıştır.Hacı İvaz'ı aratır. Hacı İvaz,Karagöz'ün başına gelenlerden korkarak Hac'ca gitmiş,yolda eşkiyalarca öldürülmüştür.Malları ,Şam'da satılır.Katiller köpeğinin yardımıyla bulunur ve asılır.
Orhan Gazi Şeyh Küşteri, adında bir kişinin Karagöz ve Hacivat'ı tanıdığını ,konuşmalarını bildiğini öğrenir.Şeyh Küşteri'yi çağırtır, aralarında şöyle bir konuşma geçer:
-Siz Karagöz'le Hacivat' tanıyormuşsunuz
-Evet
-Bunların hallerini bana anlatın.
-İzin verirseniz size onların hallerini bir oyunla canlandırayım.

Kaynak: http://www.cerezforum.com/hikayeler-efsaneler/88467-bursa-efsaneleri-tum-bursa-efsaneleri.html#ixzz2FcLNCUdp
i.html#ixzz2FcLJW4BL

 

1 1 1
2012-12-20T20:18:16+02:00

Bugün Yine Bir hatta iki Bursa Masalı ile karşılamak istedim sizi. Yukardaki resimde Yeşil Camii nin Kubbelerinin ardından yükselen Dolunay ile selamlamak istedim. Bugün Cumartesi. Dışar da,serin ama güneşli bir bahar havası var.
Ben de bugün çıkıp dolaşacağım biraz Bursa sokaklarında. Hafta içi; iş-güç,çocuk-eş,ders-ev ileri derken pek sokağa çıkmak fırsat olmuyor. Ama bugün belki yeni hikayeler yakalarım sizin için,sokak aralarında…

I.Murat Efsanesi

I. Murat, Yukarda görünenHüdavendigar cami ( bu cami ile ilgili geniş bilgiyi ilerki tarihlerde vereceğim.)inşaatı yapılırken, bu caminin inşaatında işçi olarak çalışmış . O tarihlerde de, Sırp kralı ,elçisini Bursa ya göndermiş. Elçi; Padişahın huzuruna alınmasını rica eder , Saraylılar “ Şu karşıdaki camii inşaatında çalışan işçi,bizim padişahımızdır” derlerse de inanmaz .Elçi” benimle alay etmeyin elçiye zeval olmaz “der ama sonunda inşaat da çalışan işçinin I.Murat olduğuna inanır .

Bu arada Padişaha, kendisini görmek isteyen bir elçi olduğunun söylerler.Elleri harçlı olarak doğrulan I. Murat elçiye “hoş geldin”dedikten sonra ne istediğini sorar. Elçi de Sırp kralı tarafından gönderildiğini ve kralın savaş istediğini söyler.Padişah sinirlenerek ;

“Banan bakın, ben burada Allah’ ın evini yaptırıyorum. Bu inşaat bitmeden beni harbe mecbur kılmayın ,aksi halde gelir kralının iki gözünü birden çıkartırım” der ve iki parmağını havada sallar.Ülkesine dönen elçi kralına bu haberi vermek için yanına girince iki gözünün de çıkartıldığını ve yüzünde harç izleri olduğunu görür.

Çekirge Sultan

Bursa’nın önde gelen semtlerinden olan çekirge semti eskiden olduğu gibi günümüzde de hamam ve termal otelleri ile tanınmaktadır.

Çekirge Sultan fakir bir adamdır. “Sultan”unvanı sonradan kendisine verilmiştir.Sabahtan akşama kadar hamam kapısının önünde bekler ,sadaka dilenir. Günün birinde hamamda kadınlardan biri küpelerin kaybeder .Bütün hamam telaşla kadının küpelerini arar , Çekirge Sultan kadına; “Yıkandığın kurnanın yanında ufak bir delik var. Senin dökülen saçlarına sarılı olarak küpelerin orada durmaktadır” der .Hamamdaki bütün kadınlar büyük bir heyecanla koştururlar.Çekirge Sultanın dediği yerde küpeleri bulurlar.

Bu olaydan sonra herkes ona gelecekle ilgili sorular sorarlar .Zamanla ünü o kadar yayılır ki Sultan Murad’ın kulağına gider.Padişahın huzuruna getirilir . Sorulan iki soruya mükemmelen yanıt verir.Sultan Murad kendisine doğru kapalı elini uzatır ve “ Söyle bakalım elimde ne var” der. Böyle bir soru beklemeyen adam bir süre düşünür ve “ Bir atlarsın Çekirge iki atlarsın Çekirge …“ Henüz sözünü bitirmeden padişah elini açar elinden bir çekirge atlar .Bu olaydan sonra kendisine Çekirge Sultan lakabı verilir .Aynı zamanda Padişahın baş Müneccimi tayin edilir.

2 2 2