Cevaplar

2012-12-20T22:23:46+02:00

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana devletin yalnızca kurumsal akademik eğitimi vermesi amacı güdülmüş ve kültürel eğitim sosyal yapılara bırakılmıştır. Bu yüzden halk arasında Türk eğitimini tanımlarken sadece milli eğitimi düşünmek gibi bir yanliş algılama var olmuştur. Bu algılama Anadolu'da yürütülen eğitim faliyetlerini ve bunları gerçekleştiren organizasyonları eksik yorumlamaya neden olmaktadır.
Anadolu Türkleri, diğer toplumlar gibi birçok dönemden geçmiştir. Türk eğitim tarihi de gerek bu değişimler nedeniyle gerekse içinde bulunduğu coğrafyanın yarattığı kültürler bileşim nedeniyle zenginleşmiştir. Buna en güzel örnekleri göçebe hayattan yerleşik hayata, sözlü kültürden yazılı kültüre geçişte görülebilir. Tarih içinde Anadolu Türkleri planlı eğitsel faliyetler açısından askeri eğitim, dini eğitim ve akademik eğitimin farklı süreçlerinden geçmiştir. Osmanlı tecrübesi sonrasında milli eğitim, bireylerin hiçbir baskı ve yönlendirme altında kalmadan inançlarını, yaşamalarını, farklı inançlara saygı duymalarını ve toplumsal yaşamın uyum içerisinde sürdürülmesini kendini oluşturan bütün kültürlere aynı uzaklıkta durarak gerçekleştirilebileceği varsayımı üzerine kurulmuştur.
Bu amaç doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti eğitimde reformlara girişmiştir. Atatürk'ün eğitim alanındaki inkılapları bu reformların başlangıcını oluşturur. Örneğin milli eğitim, dini eğitimden ayrılmış (dinler çatışmasının dışına çekilmiş) ve askeri eğitimi ise bilimsel temeller üzerine kurulmuştur. Atatürkün kendi el yazısıyla tamamladığı askeri eğitim kitapları bu dönüşümün bir parçası olmuştur.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/391028-egitim-ve-ogretim-ile-ilgili-deneme-yazilari-ornekleri-verir-misiniz.html#ixzz2Fcr5sAIV

1 1 1
2012-12-20T22:25:14+02:00

eğitim sisteminin ülkemizde adil olmadığını düşünüyorum çünkü özel okullar her konuda daha çok imkana sahip amadevlet okulları böyle olmadığı için başarılı öğrenciler özel okullardan çıkıyor eğitim ve öğretim arasında eğitim ön plaa çıkmıyor bamna kalırsa eğitim öğretimden daha önemli ama günümüzde eğitimin hiç bir önemi kalmamış lise mezunu olmayan kişiler konuşulkmaya bile değimezöğrencilker olmuş bu yüzden başarıolı kişilerini bıurnu hep havada

1 5 1