Cevaplar

2012-12-21T12:53:51+02:00

ewt

..........................

0
2012-12-21T12:54:19+02:00

Gez dünyayı, gör Konya'yı diye boşuna dememişler. Türkiye'nin en kalabalık altıncı şehri Konya.

 

Geleneksel kültürü, manevi havası ve tarihiyle eşsiz bir huzur şehri... Aslında Konya'yı anlatmak için öyle uzun cümleler kurmaya gerek yok. Tam da Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Beş Şehir'inde anlattığı gibi: "Sağlam ruhlu, kendi başına yaşamaktan hoşlanan, dışarıdan gösterişsiz, içten zengin Orta Anadolu insanına benzer. Onu yakalayabilmek için saat ve mevsimlerine karışmanız lazımdır."

Şehrin saat ve mevsimlerine karışacak kadar vakti olanlar Konya'yı rahat rahat gezebilecektir zaten. Peki ya vakti olmayanlar? Konya Ticaret Odası, bu şehri tanımak ve görmek isteyen herkes için bir albüm hazırlamış: "Geçmişten Günümüze Konya Fotoğraf Albümü". Bu albümün sanat yönetmeni, Yeni İpek Yolu Dergisi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Akgöl, böyle bir çalışma yapmalarının nedenini şöyle anlatıyor: "Böylesine kültürel ve tarihî zenginliği olan bir şehrin geçmişinden kalanları, bugünün gençliğine aktarmanın bir yolu olmalı diye düşündük. Konya Ticaret Odası, 6 sene boyunca eski Konya fotoğraflarından oluşan takvimler hazırladı. Zamanla ciddi bir fotoğraf arşivi oluştu. Bu arşivden cesaret alarak albüm hazırlandı."

Konya'da, fotoğraf meraklısı pek çok kişi Ticaret Odası'na destek vermiş albüm için. A.Safa Odabaşı, Cahit Sağlık, Ahmet ve Yılmaz Oğul, Ahmet Ektem akla ilk gelenler olmakla birlikte sayamadığımız isimler var. Bir de bu fotoğrafları irdelemesi ve anlatması var tabii... Prof. Dr. Haşim Karpuz, Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, Dr. Hasan Özönder gibi bilim adamları da asırlık fotoğrafların detaylarını okumuşlar. Fotoğraflarda, belki de son kalıntılarını bile göremediğimiz tarihi eserler var. Darüşşifa, medrese, cami, hamam, ticarethane, otel, konak... Bunların bir kısmı yıkılmış, bir kısmı ise hâlâ ayakta. Albüm, insanı Konya'da bir zaman tünelinden geçiriyor adeta.

***

 

0