Cevaplar

2012-12-21T15:30:23+02:00

Fizik gunluk hayatta bir cok olayda vardir Bunun listesini yapmaya kalksak sanirim baya baya bir vakit harcamak gerekir ve oldukca buyuk bir liste olur.

Aklima gelen bir kac ornek vereyim, daha fazlasi icin etrafiniza bakip olaylari sorgulamaniz yeterli.

- Dunya uzerinda durabiliyorsaniz burada fizik vardir :) Dunya uzerinde durmanizi saglayan sey bir kutle cekim kuvveti olan dunya tarafindan size uygulanan kuvettir.

- Aksamlari hava karardiginda isiklari actiginiz zaman iste burda da fizik tam yani basinizda. Aydinlatma icin kullandiginiz tum araclarda fizik var. Aydinlatma kavrami zaten basli basina bir fizik konusu. Optik vs. 

- Elektrikli bir aygit kullaniyorsaniz, iste yine fizik tam orada. Elektrik de fizik biliminin ilgi alanlarindan bir digeri.

Cep telefonu kullaniyorsaniz yine fizik yani basinizda. Cep telefonu ile konusmanizi saglayan elektro magnetik dalgalar vs yine fizik alt dallarindan birisi.

- Sadece cep telefonu degil elbette, normal telefonlarda da yine fizik kurallarindan yararlanilmakta.

- Televizyon, radyo, sac kurutma makinasi vs vs akliniza gelebilecek tum elektrikli araclarda yine fizik var.

Bu liste cok cok uzun. Cevrenize bakin hemen hemen her olayda fizik vardir. Futbol, kayak, basketbol vs vs tum sporlarda.. Uzay teknolojilerinde.. Her alanda :)

1 1 1
2012-12-21T15:59:36+02:00

Fizik, madde ile enerji arasındaki etkileşimiinceleyen, doğada gerçekleşen olaylarla ilgili mantıklı  açıklamalar üretmeye çalışan ve ulaştığı sonuçları kanunlarla ortaya koyan uygulamalı bir bilim dalıdır.Fizik, maddenin dış yapısını ve madde ile enerji

arasındaki ilişkileri inceler.Fizik insan yaşamınınher anında vardır.Ancak fizik, maddi varlığı olmayan hiçbir şeyleilgilenmez. Duygu dünyamızla ilgilenmez. Korku, sevinç,

kaygı, üzüntü, ruhlarla ilgilenmez. Örneğin fizik;"Hükümetin ekonomi politikalarını doğru buluyor
musunuz?", "Hangi otomobilin dizaynı en güzeldir?", "En
çok sevilen ders hangisidir?" gibi cevabı doğru-yanlış,
güzel-çirkin, iyi-kötü gibi olan ve kişisel tercih gerektiren
sorularla uğraşmaz.

0