Cevaplar

2012-12-21T16:47:16+02:00

LAN ÇALISMALAR VE BUNLARIN TIPTAKIİ UYGULAMALARI NOLUR YARDIM EDİN PERFORMANS ÖDEVİ İÇİN BEN ARASTIRDIM BULAMADIM SİZ BULUP SÖLERMİSİNİZ

 

0
2012-12-21T16:47:38+02:00

İnsanlar çevreleriyle ilgilenmeye başladıktan sonra her dölün daima atasına benzediğini gözlemişlerdir. Bir çocuğun bazı halleri, davranışları, yetenekleri anne ve babasına benzer. Bir bireyin kendi ata dölüne benzeme eğilimine soyaçekim (kalıtım) denir. Yani anne, baba ve yavru arasındaki benzerlik ve farklılıkların nedeni ile bu özelliklerin nesilden nesile geçişini inceleyen bilim dalına genetik denir. Genel olarak bütün türlerde oğul döller temel plan bakımından atalarına benzerler. Bu temel plan kalıtımla dölden döle iletilir.

 

bazen bunlarada kullanılır

GENETİK MÜHENDİSLİĞİ İLE İLGİLİ YAPILAN ÇALIŞMALAR

Gen Transplantasyonu sonucunda ;
1) Kökleri patates, yaprakları ıspanak ve meyveleri domates olan bir bitki üretilmiştir,
2) Muz kokan balık üretilmiştir,
3) İnsan sütü özelliğinde inek sütü yapılmıştır,
4) 1995 yılında farenin sırt kısmına plante edilen bir insan kulağı hücresi gelişerek tam bir insan kulağı meydana getirebilmiştir.
5) Bilim adamları Kuzu doliyi kopyaladılar
6) Geçtiğimiz ay ( Eylul / 2000 ) İtalya’da ; Fareye plante edilen insan kas hücreleri gelişerek tam bir insan kas demetini oluşturmuştur.
7) Bu ay ( Ekim / 2000) Bilimadamları beyin hücrelerini yapay olarak yapmışlardır.Beyin hastalıklarının tedavisinde büyük bir ilerleme saglanacagi bildiriliyor.
8) Geceleri ışık çıkartan ateşböceklerinin, ışık çıkarılmasından sorumlu genleri, domates bitkisine aktarılmıştır.
9) Ant dağlarında çok düşük sıcaklıklarda yaşayan bir balığın geni patlıcan bitkisine aktarılarak, bugüne kadar sıcak yerlerde yaşayan patlıcan bitkisinin, artık soğukta da yetişmesi sağlanmıştır
10) Hollanda'da İnsan sütü genleri ineklere aktarılarak, ineklerin inek sütü vermesi sağlanmıştır.

0