Cevaplar

2012-12-21T18:18:37+02:00

Mide kanseri yemek borusuyla ,ince bağırsak arasında kalan en önemli organLarımızdan biri olan mide ve midenin içinde bir kitle olmasıdır.Bu kitle tetkik edildiğinde kötü huyluysa ,buna mide kanseri diyebiliriz.Mide kanseri hem türk toplumunda , hem de dünyada sık görülen bir sorundur. 

Öyleki dünyada en sık görülen ikinci büyük kanserdir.Fakat gelişmiş ülkelerde ,mesela Amerika ve Avrupa'da buna Yenizelanda ve Avustralyada dahil nispeten az görülmekte ,en sık 10 kanser arasında.Daha az gelişmiş çin , uzakdoğu gibi yerlerde çok sık görülmektedir ama dünya nüfüsuna baktığımızda dünyada görülen ikinci kanserdir.Uzak doğuda ,Japonya bir istisnadır.Gelişmiş olduğu halde , mide kanseri en sık görülen bölgedir , buda genetik faktörlerle ilgili bir şeydir.Türkiye gelişmiş ülkelerle ortada bir yerdedir.

0
2012-12-21T18:20:25+02:00

MİDE KANSERİ;

Karnın sol üst bölgesinde mide bulunur. Nedenlerinde bahsedeceğimiz çeşitli sebeplerden dolayı midenin mukoza zarından tümörler gelişebilir. Bu tümörlerden kötü huylu olanları, kansere neden olur. Mide kanseri sıklıkla midenin küçük kenarında ortaya çıkar.

Mide kanseri, en çok görülen 4. kanser türüdür. Ülkemizde, yaklaşık yılda yirmi bin kişi mide kanserine yakalanmaktadır. Erkeklerde, mide kanserine yakalanma riski daha fazladır. Yaşlılarda, mide kanseri daha fazla görülür.

Dünyada bu hastalığın en çok görlüdüğü yerler, Japonya ve Çin gibi uzakdoğu ülkeleri ile kuzey avrupa ülkeleri ve güney amerikadaki Kolombiya, Kosta Rika gibi ülkelerdir. Bu coğrafi farklılıklar, mide kanserinde genetik faktörlerin rol oynadığını göstermektedir. Ülkemizde, Karadeniz bölgesinde mide kanseri diğer bölgere göre biraz daha fazladır.

MİDE KANSERİNİN NEDENLERİ;

Mide kanserinin görülmesinde, beslenme alışkanlığı önemli bir yer tutmaktadır. Tuzlu besinleri aşırı tüketmek, sebze ve meyve beslenmesinde yetersizlik, beslenme ile ilgili, en sık görülen kanser nedenlerindendir. Nitrat ve nitrit tuzları midede kanserojen maddeye dönüşebilmektedir. Ülkemizde mangal eti önemli bir yer tuttuğundan etin tuzlanması ve pişerken yanması kansere yol açabilir. Çünkü, yanmış et kanserojen madde içerir. Çiğ etle beslenmek de aynı şekilde kanser riskini artırır.

Midede gastrit ya da ülsere neden olan, H.pylori bakterisi kansere neden olabilmektedir. Bu bakteriyi ortadan kaldırmak, kanser riskini azaltır.

Sigara kullanmak, mide kanserine yakalanma ihtimalini 6 kat artırmaktadır. Sigara, midede iltihap oluşmasında rol oynar. Aynı şekilde alkol tüketimi de mide kanserinin nedenlerindendir.

Birinci dereceden akrabalarında mide kanseri görülenlerde, kanser riski artmaktadır. Kalıtsal faktörler, mide kanserinin gelişmesinde etken faktördür.

Beslenme önemli bir faktör olduğundan, sosyoekonomik düzey de kanserin oluşmasında etkilidir. Ayrıca evre şartları, geçirilmiş bazı hastalıklar, mide ameliyatı kanserin sebepleri arasında yer alır.

MİDE KANSERİNİN BELİRTİLERİ;

Erken mide kanserinde belirti olmaz. Risk taşıyan kişilere yapılan endoskopik incelemeyle hastalık teşhis edilebilir. Mide tümörü olan kişilerde gıda akışının engellenmesi sonucu ya da tümörün yayılması sonucu belirtiler ortaya çıkar.

Hastaların yarısında elle muayenede bir kitle hissedilir,

Mide bölgesinde ağrı ve midenin ağırlaştığı hissi,

İştahsızlık ve bunun sonucunda kilo kaybı görülmesi (şiddetli ve kısa sürede ortaya çıkar)

Yemekten sonra rahatsızlık hissi ve mide şişliği,

Bulantı, kusma,

Mide kanseri olan kişilerin büyük bir kısmında kansızlık da görülür,

Yorgunluk,

Mide ya da barsakta kanama olması (gizli şekilde seyredebilir)

MİDE KANSERİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Mide kanserinde en etkili teşhis yöntemi endoskopidir. Ucunda kamera olan bir boruyla mideye girilir. Doktor, midenin her yerini rahatlıkla görebilir. Tümör oluşumu varsa gözlenebilir. Kesin teşhis konması için midenin şüphelenilen yerlerinden parça alınır ve mikroskobik olarak incelenir. Kanser hücreleri mikroskopta rahatlıkla gözlenir. Baryumlu mide grafisiyle tümörler görülebilir ama kesin teşhis koymak için mikroskobik inceleme gerekir.

MİĞDE KANSERİYLE İLGİLİ BİR VİDEO

0