Cevaplar

2012-12-21T19:54:08+02:00
Büyük çıkrık Büyük çıkrık n eski çıkrık tiplerinden biridir. Lifler sol elde tutulur ve çark sağ elle yavaş yavaş döndürülür. Bu çıkrık uzun iplik eğirme tekniği için çok uygundur çünkü bu teknikte genellikle tek el etkindir dolayısıyla diğer elle çıkrık çevrilebilir. Büyük çıkrık ile genellikle yün eğirilir. ABD'de Conner Prairie yaşayan tarih müzesinde gösterim yün eğiren büyük çıkrık.

Büyük çıkrığın boyu normalde 1,5 metreden fazladır. Büyük tahrik çarkı, daha küçük iğ parçasını döndürür. Büyük çarkın her dönüşü için iğ bir kaç kere döner. İplik iğin ucunda belli bir açıyla eğrilir ve iğin üzerinde toplanır. Büyük çarkta ip eğirmeye başlamak için öncelikle bir miktar lif iğin kaidesine bağlanır ve ucuna kadar spiral şeklinde kıvrılır. Sonra çıkrığı kullanan bir tutam lifi eliyle yavaşça çektirerek sağ eliyle tahrik çarkını çevirmeye başlar. Aynı zamanda geriye doğru yürüyerek sol elindeki lifleri belirli bir açıyla iğden uzaklaştırır. Sol el yün üzerindeki gerginliği kontrol ederek düzgün bir sonuç alınmasını sağlar. Yeterli iplik yapıldıktan sonra çark geriye doğru bir miktar çevrilerek spiral çözülür ve yapılan iplik iğini üstüne sarılır. Sonra tekrar aynı işleme devam edilir. aynı eksen etrafında birlikte dönebilen iki veya daha fazla silindirden meydana gelirler. Bu sistemde yük küçük çaplı silindire bağlı iken kuvvet çapı büyük olan silindire etki eder. Çıkrıklar, kuyulardan su çekmek, tekstil fabrikalarında tezgahlarda ve eskiden yün eğirmek amacı için sıklıkla kullanılan basit makinelerdir.ayrıntılı bilgi için:rnhttp://w3.gazi.edu.tr/web/syaman/hareket16.htm

Pedallı çıkrık [değiştir]

Bu tarz çıkrıkların tahriği kullanıcının elinden ziyade ayağı yardımıyladır. Kullanıcı oturur ve döner çarka bağlı bir krank kolu ve pedal yardımıyla çıkrığı döndürür. Bu şekilde kullanıcının iki eli de iplik eğirmek için kullanılır.

Çiftli çıkrık Çift Tahrikli [değiştir]

Çift tahrikli çıkrığın adı volanın etrafında iki kere dönen ip çekiş bandından gelir. İp çekiş bandı genelde çekince uzamayan bir iplikten, örneğin mum ipliğinden yapılır.

Tekli [değiştir] Teli çıkrık

Tek tahrikli çıkrığın tek volanı ve ip çekiş bandı bulunur. Tek çarklı çıkrıkların ip çekiş bantları sentetik sicimlerden yapılır, dolayısıyla da elastiktir ve çarkın üzerinden kolayca kaymaz.

Kale tipi [dğiştir] Macaristanlı Azize Elizabeth yoksullar için iplik eğirirken. Kale tipi çıkrığın bir tasviri.

İğne ve mekik çarkın yanından çok üzerinde yerleştirildiğinde çıkrık kale tipidir. Daha küçük olabilen bu çıkrıkların saklanması da kolaydır. Bazı kale tipi çıkrıklar o kadar küçüktür ki katlandıklarında uçaklarda kabin içi bavullara sığabilir.

Çıkrık, doğal ya da yapay liflerden iplik eğirmek için kullanılan bir araçtır.
Konu başlıkları [gizle]
1 Tarihçe
2 Çıkrık türleri
2.1 El tahrikli çıkrıklar
2.1.1 Çark
2.1.2 Büyük çıkrık
2.2 Pedallı çıkrık
2.3 Çift Tahrikli
2.3.1 Tekli
2.3.2 Kale tipi
3 Dış bağlantılar
4 Kaynakça
Tarihçe [değiştir]

Çıkrık büyük bir olasılıkla M.S. 500 ile 1000 yılları arasında Hindistan'da keşfedildi.[1][2][3] Orta Çağ'da Orta Asya üzerinden geçerek Avrupa'ya ulaştı ve iplik eğirmek için kullanılan iğin yerine geçti. İplik eğirme işlemini mekanize etmenin ilk aşaması iği yatay olarak yerleştirip büyük bir çark tarafından elle çevrilebilmesine olanak sağlamak olmuştur. Büyük çarklı çıkrık, sol elle liflerin tutulduğu, sağ elle de yavaş yavaş çarkın döndürüldüğü bir örnektir. Dönen iğe karşı liflerin belirli bir açıyla tutulması istenen büklümü sağlar.[4]
İlk iyileştirmelere 16. yüzyılda rastlanmıştır. Bu iyileştirmeler 1790 yılında ABD'de ilk kendi ekseni etrafında dönen mile sahip çıkrığa kadar devam etmiştir. Daha modern çıkrıklarda iği döndürmek, lifleri çekmek için mekanik yöntemler kullanılmış ve aynı anda birkaç iği çok yüksek hızla çalıştırmak mümkün olmuştur.[5] Daha yeni teknolojilerde sürtünme sistemi, hava püskürtme ve açık uçlu sistemler kullanarak bu hız daha da artırılmıştır.[1]
Çıkrık türleri [değiştir]

 

Çıkrık, Etnoğrafya Müzesi


Çıkrık detayı, Çinli sanatçı Wang Juzheng'in eseri, Kuzey Song Hanedanı (960–1127).
Birçok çıkrık türü mevcuttur, bunlar arasında hızlı bir şekilde yün eğirmek için kullanılan büyük çıkrık ya da diğer adlarıyla yürüme çıkrığı ya da yün çıkrığı; çift tahrikli, bir örekeyle birlikte kullanılan ve ketenbezi yapmak için kullanılan keten çıkrığı; taranmış yün iplik eğirmek için kullanılan Saksonya ve dik çıkrıklar, ve Asya'ya özgü çark.
El tahrikli çıkrıklar [değiştir]
El tahrikli çıkrıklar, pedallara basılarak ya da motor kullanarak değil de elle ve bir krank yardımıyla çarkın döndürülerek kullanıldığı çıkrıklardır.
Çark [değiştir]


Serbest Hindistan Geçici Hükümeti bayrağı üzerinde çark sembolü.
Masaüstü ya da yer çarkı bilinen en eski çıkrık türüdür. Çark, büyük çıkrık ile benzer şekilde çalışır: Elle çevrilen bir tahrik çarkı ve iğin ucundan eğrilen iplik.
Çark Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin hem bir aracı hem de sembolüydü. Küçük, portatif, elle çevrilen çarkıyla çark, pamuk ve diğer ince küçük lifli iplikleri eğirmek için çok uygundur, diğer iplikler için de kullanılabilir. Boyutları kalın bir kitaptan büyük bir bavula kadar değişir.

 

1 1 1