Cevaplar

2012-12-21T20:34:25+02:00
Makale Özeti

Tüm yazılımcı arkadaşlarıma merhaba. Bu makalemde yeni başlayan arkadaşlarımız ve profesyonellerin gözardı edemeyeceği bir konu olan veritabanları konusuna değineceğim.

Makale

 

Tüm yazılımcı arkadaşlarıma merhaba. Bu makalemde yeni başlayan arkadaşlarımız ve profesyonellerin gözardı edemeyeceği bir konu olan veritabanları konusuna değineceğim.

 

İsterseniz öncelikle veritabanının tanımını ve neden gerekli olduğuna dair bazı açıklamalarda bulunalım.

Teknolojinin neredeyse son safhalarda kullanıldığı günümüzde bir çok eşyamız lüks olma modelinden uzaklaştı. İlk çıktığı zamanlar cep telefonları insanlar için lüks bir eşya gibi gelebiliyordu. Fakat günümüze baktığımızda cep telefonların bile artık lükslüğünü yitirdiğini ve aşırı gereksinimlerden dolayı neredeyse normal bir eşya statüsünü aldı. Tabi ki bu gelişmeler tek cep telefonlarında yaşanmadı. Günümüzde belki de halen lüks sayılan ama özellikle yazılımcı ve gününün yarısını bilgisayarda geçiren kullanıcılar için, bilgisayar lüks olma statüsünden çıkmıştır. Bilgisayarlarımızın en önemli özelliği istediğimiz an istediğimiz verilere ulaşabilmemiz çok büyük ansiklopediler tutabilecek bilgileri veya arşivleri depolayabilmesi ve bize neredeyse sınırsız imkanlar tanıyıp günlük hayatımızda ki işlemlerimizi kolaylaştırması. Günümüzde bir firmaya baktığınızda mutlaka günlük, aylık ve yıllık bilgilerini tutması ve değerlendirmesi gerektiğini görüyoruz. Eskilerden bu işlemler belirli kağıtlarla, belgelerle yapıldığı için denetleme zor olabiliyordu ama artık bilgisayarların yardımıyla bu tür veriler kolayca depolanabiliyor, hesaplanabiliyor ve yorumlanabiliyor.

Bu verileri bilgisayarda tutmak için bir çok yöntem geliştirilmiştir. En basit ve en popüler yöntem olan veritabanına saklama olaylarını sizlere şöyle açıklamak isterim.

Günümüzde pek çok firma, verilerini hep veritabanlarında saklamayı uygun görür bunun nedeni Veritabanlarının daha çok sistematik yapıda oluşması ve daha sistemli oluşturulabilmesidir, extra dan kullanım kolaylığı diyebiliriz. Veritabanları günümüzde neredeyse her yerde kullanılıyor. Günümüzde Bir web sitesine baktığınızda bile o sitede %90 oranlarında bir veritabanının olduğunu ve belirli şekilde bilgilerin tutulduğunu fark edecek siniz.

Veritabanları denildiğinde günümüzdeki en popülerlerini saymak gerekirse Microsoft SQL Server, Oracle diyebiliriz. Kurulacak veritabanı küçük veya orta ölçekli iş yerleri için kuruluyorsa genellikle tercih edilen Microsoft Access veritabanı veya daha benzer veritabanları olur (tercihe göre). Ben bu makalemde sizlere Microsoft SQL Server programından bahsedeceğim. Öncelikle SQL Serverin ne olduğunu ve neden SQL Serveri tercih ettiğimi tanımlasak daha iyi olacağı kanısındayım.

Microsoft SQL Server, adından da anlaşılacağı gibi microsoft firmasının çıkardığı bir veritabanı sistem programıdır. SQL Serverin en büyük avantajı, bir veritabanı sistemi olması, ip adresi bazlı çalışıyor olabilmesi ve veritabanına neredeyse her yerden ulaşılabilir olması ayrıca veritabanı büyüklüğü sürümüne göre 1000GB büyüklüğüne kadar çıkabilmesidir.

SQL Serverin günümüzde kullanılan pek çok sürümü bulunmaktadır. Office cd sini aldığınızda yanında ücretsiz sürümü olan MSDN veya genellikle yazılımcıların tercih ettiği Microsoft SQL Server Enterprise veya daha alt sürümleri kullanılmaktadır. SQL Serverin en büyük avantajlarından birisi,

0
2012-12-21T20:49:07+02:00

http://www.hrzafer.com/netbeans-java-mysql-ornek-veritabani-uygulamasi-1

 

Bu makalede Netbeans, Java ve MySQL ile basit bir veritabanı uygulaması gerçekleştireceğiz. Uygulama basitçe bir tabloya kayıt ekleme, silme ve tablodan kayıt getirme işlemleri yapacak. Bunları yaparken Java Swing paketini kullanarak basit bir görsel arayüz de kullanacağız.

Öncelikle sistemimizde NetBeans + JDK ve MySQL kurulu olması gerekiyor. Daha sonra NetBeans ile MySQL bağlantısını yapmamız ve uygulamada kullanacağımız örnek veritabanının oluşturmamız gerekiyor.  İşin bu kısmını görünlütü olarak anlatmak daha kolay olacağından aşağıdaki videoyu hazırladım. Videoyu izledikten sonra devamında kodlar ve açıklamalar var. Yazının sonunda ise kaynak kodların tamamını indirebilirsiniz.

0