Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-22T14:05:32+02:00

Uyku beynin bir fonksiyonudur. Hiçbir hayati organın tamamen durmadan, hatta belli beyin bölümlerinin daha fazla çalışırken, vücudun diğer bölümlerinin istirahata sevk edildiği bir haldir. Gün boyu insanlar yaşlanır, fakat uyku sırasında gençleşirler.

Hangi etkilerden dolayı uyku problemleri ortaya çıkar? Uyku problemleri genellikle stresten ve düzensiz bir yaşam tarzından kaynaklanır. Ayrıca çevre faktörleri de problem yaratır. Şişmanlık ve kişinin gün içinde bedensel olarak çok az hareket etmesi de başlıca uyku problemini ortaya çıkartan nedenlerdendir. Tabi bir de akşamları çok yemek yememek gerekir. Bu da uykusuzluğa neden olur. Eski bir Çin atasözünde ‘sabah kahvaltını tek başına yap, öğle yemeğini dostlarınla paylaş, akşam yemeğini de düşmanına armağan et denilmektedir. Ve bu filozofiden yola çıkılarak akşamları yatarken fazla yemek yememek gerekir. 

0
En İyi Cevap!
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-22T14:08:11+02:00

Uyku tüm memelilerdekuşlarda ve balıklarda gözlenen doğal dinlenme biçimidir. Bu canlılar günlük işlevlerini gerçekleştirebilmek için uykuya ihtiyaç duyarlar. Uyku tam anlamıyla şuursuzluk olarak nitelendirilemez. İnsanlarda yeterli uyku alınmaması unutkanlık, asabiyet, dikkat dağınıklığı gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca gereğinden fazla uyku depresyongibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir.

1 5 1