Cevaplar

2012-12-22T16:25:35+02:00
Android İşletim Sistemi ve Özellikleri

Android, google tarafından cep telefonları, tablet bilgisayarlar ve netbooklar gibi mobil cihazlar için geliştirilen bir işletim sistemidir. Android yapı olarak linux kernel tabanı üzerine yapılandırılmış GNU yazılımıdır. Bu noktada GNU hakkında kısa bir bilgi vermekte fayda var diye düşünmekteyim.GNU çekirdeği, sistem araçları ve kullanıcı yazılımları içeren bir işletim sistemidir. GNU ( GNU’s Not Unix) adından da anlaşılacağı üzere yapısal olarak unix’e benzerken aslında unix den farklı kendine özgü bir yazılımdır ve içerisinden herhangi bir unix kodu içermemektedir.

Resim-1

Anlaşılacağı üzere android yaygın olarak unix tabanlı diye bilinsede aslında unix ile bir bağlantısı yoktur. Android’in açık kod tabanlı yapısı bir çok uygulama geliştirici için mükemmel bir zemin oluşturmuş ve bu doğrultuda henüz yeni çıkmış olmasına rağmen, bu alanda yıllardır var olan ve smartphone kullanıcılarına hizmet eden diğer işletim sistemlerinin bir çoğunu geride bırakmıştır.

Iphone bu kulvarda halen birinci sırada yer almasına karşın eminim ki androidin bu kadar kısa zamanda kendisine ciddi anlamda rakip olacağını düşünmemekteydi. Şuanda satış rakamlarına baktığımızda gerçektende kısa vadede androidin satış rakamları iphone’ un adetlerini geçmiş durumdadır.

Elbette bu durumun nedenlerinin başında android, iphone işletim sistemi gibi kapalı kutu olarak kendini donanım üreticilerine kapatmaması yatmaktadır. Bir diğer önemli neden ise iphone kapalı sistem bir işletim sistemi olup, android ise açık kod tabanlı bir yapıya sahip olmasıdır. Yani bir uygulama geliştirici iphone için uygulama yazmak istediğinde öncelikle itunes’ dan onay alıp o şekilde uygulama yayınlaması yapabiliyor iken, android’ de kendi yazdığı uygulamayı o an cihazında çalıştırabiliyor olması. Bu da takdir edersiniz ki milyonlarca usta, çırak tüm yazılımcı için bulunmaz bir platform olma özelliği getirmektedir. Bu nedenledir ki çok kısa bir zaman olmasına rağmen 3 ağustos itibari ile android markette 100.000’ in üzerinde uygulama bulunmaktadır.

Kısaca android hakkında bilgi verdikten sonra dilerseniz doğuşundan bugüne evrim geçiren androidin güncellemerine ve özelliklerine bir göz atalım.

Android OS Güncellemeleri

Android 1.1

9 şubat 2009 yılı itibari ile yayınlanmıştır.


Resim-2

1.5 (Cupcake) Based on Linux Kernel 2.6.27

30 nisan 2009 tarihinde  bir çok yeni özellik ve güncellemeler ile yayınlandı.

Camcorder mode ile videoları seyredebilme ve kayıt edebilme özelliği Telefon üzerinnden direk olarak Picasa’ ya ve videoları youtube’ a upload edebilme Metin tahmin edici yeni klavye yazılımı A2DP ve AVRCP destekli bluetooth Belirli bir uzaklıkta bluetooth kulaklığa otomatik olarak bağlanabilme Ana ekranda sık kullanılan klasör ve widgetları kişiselleştirebilme Animasyonlu ekran geçişleri

1.6 (Donut) Based on Linux Kernel 2.6.29[35]

15 eylül 2009 tarihinde yayınlandı

Geliştirilmiş android market uygulaması deneyimi Dahili kamera, camcorder (kamera kaydedici) ve galeri arayüzü Galerilerde çoklu silme işlevi getirilmesi Kişileri aramak için dahili uygulamalarla bütünlük sağlayan ve hızlı tepki gösteren geliştirilmiş sesli arama özelliği Ana sayfadan internette, kişilerde, geçmiş öğelerde ve sık kullanılanlarda aramaya olanak sağlayan geliştirilmiş arama özelliği Text-to-speech motoru ve CDMA\EVDO, 802.1x, VPNs için ve geliştirilmiş teknoloji desteği WVGA ekran çözünürlüğü desteği Kamera uygulamaları ve aramalarda hız iyileştirmeleri Gesture framework ve GestureBuilder geliştirme araçları


Resim-3

2.0/2.1 (Eclair) Based on Linux Kernel 2.6.29[38]

29 ekim 2009 tarihinde bir çok yeni özellik ile yayınlandı.

Optimize edilmiş donanım hızı Bir çok ekran boyut ve çözünürlüğü için destek İyileştirilmiş kullanıcı arayüzü (UI) Yeni tarayıcı arayüzü ve HTML 5 desteği Yeni kişi listesi Arka planlardaki mükemmel siyah – beyaz dengesi Geliştirlmiş Google Maps 3.1.2 Microsoft Exchange desteği Kamera için dahili flash desteği Dijital zoom Çoklu dokunmatik işlemleri kontrol etmek için geliştirilmiş MotionEvent Geliştirilmiş sanal klavye Bluetooth 2.1 Hareketli duvar kağıtları

2.0.1 güncellemesi 3 aralık 2009 da yayınlanırken, 2.1 versiyonu 12 ocak 2010 tarihin de kullanıcı deneyimine sunulmuştur.

2.2 (Froyo)[44] Based on Linux Kernel 2.6.32[45]

Androidin bu sürümü 20 mayıs 2010 tarihinde yayınlanmıştır.

Genel olarak android işletim sistemi hızı, hafıza ve performansı otimize edilmiştir. JIT (just-in-time compilation- porgramların gerçek zamanlı çalışma erformansları geliştirmek için kullanılan bir yöntem) geliştirmeleri sebebi ile ekli uygulama hızlarının artırılması Tarayıcıya Crome’s V8 JavaScript motoru entegrasyonu Geliştirilmiş microsoft exchange desteği (güvenlik politikaları, auto – discovery, GAL look-up, takvim senkronizasyonu ve remote wipe) Usb bağlantısı ve WİFİ tarayıcı özelliği Mobil ağ üzerinden veri erişimini engelleme özelliği Otomatik ve toplu update özelliği ile güncelleştirilmiş market uygulaması Çoklu klavye dilleri ve onalrın kütüphhaneleri arasında çabuk geçiş özelliği Sesli arama ve bluetooth üzerinden kontak paylaşım özelliği Numeric ve alphanumaric şifreleme özelliği Tarayıcı uygulamalarında dosya upload alanları için destek GIF animasyonlarını görüntüleyebilen tarayıcı Genişletilebilen hafızaya uygulama yükleyebilme özelliği Adobe Flash Player 10.1 desteği1 5 1
En İyi Cevap!
2012-12-22T16:27:34+02:00

1)insan gibi düşünme gücüne sahiptir

2) Androidler çok bilgili ve olağan üstü güçlüdür.

3) Androidler birer bilim kurgu robotlarıdır.

4) Anroidlerin özellikleri iyice abartılmıştır.

1 5 1