Cevaplar

2012-12-22T18:38:12+02:00

Annem belediye doktoruydu. Penceresinden kavakağaçları görünen bir sağlıkocağında çalışır, çoğu günler beni de yanında götürürdü. Orada tek çocuk olmanınkrallığını yaşar, oyalanır;haşarılıklarımın, afacanlıklarımın hoş görüleceğini bilmeninkolaylıklarından fazlaca yararlanır, buna karşılık beni mıncıklamalarına, yanaklarımı pembeleştiren makaslar almalarına ses çıkarmazdım. Pencereden uzanır, uçuşan pamukçukları yakalamaya çalışırdım. Kavakları silkeleyen rüzgâr oyun arkadaşım olurdu. Koca bahçe, önümde mülkümmüş gibi uzanır bense onu tasasız gözlerle izlerdim. Annemin masanda, güzel çerçeveler inde benim ve babamın resmidururdu. Gurur duyardım. Kocaman bir masası ve koltuğu vardı annemin. Annemi makamında daha çok severdim sanki, ya da sevgim başka bir boyut kazanırdı. (Murathan Mungan; Pamukçuklar)

Yukarıdaki parçada en az iki kelimeden oluşan ve koyu harflerle yazılmış olan kelime gruplarının ilk kelimelerinin yazılmadığını düşünelim:

Annem doktordu. Penceresinden ağaçlar görünen bir ocakta çalışır, çoğu günler beni de yanında götürürdü. Orada krallık yaşar, oyalanır; kolaylıklardan fazlaca yararlanır, buna karşılık beni mıncıklamalarına, yanaklarımı pembeleştiren makaslar almalarına ses çıkarmazdım. Pencereden uzanır, uçuşan pamukçukları yakalamaya çalışırdım. Kavakları silkeleyen rüzgâr arkadaşım olurdu. Koca bahçe, önümde mülkümmüş gibi uzanır bense onu tasasız gözlerle izlerdim. Masadaiçte, resim dururdu. Gurur duyardım. Kocaman bir masası ve koltuğu vardı. Annemi makamında daha çok severdim sanki, ya da sevgim başka bir boyut kazanırdı.

Öncesindeki kelimeler çıkarıldığında altı çizili olanların anlamları eksilmiş oldu. Kelime anlamı olarak değil de cümleye kattığı anlam bakımından eksilme oldu.

Annem doktordu.                                          Ne doktoru?
Penceresinden ağaçlar görünen                   Ne ağaçları?
bir ocakta çalışır                                           Ne ocağı?
Orada krallık yaşar                                      Neyin ya da nerenin krallığı?
kolaylıklardan fazlaca yararlanır                Neyin ya da nelerin kolaylıkları?
rüzgâr arkadaşım olurdu.                           Ne arkadaşı?
Masada,                                                         Ne ya da kimin masası?
içte,                                                               Neyin içinde?
resim dururdu.                                              Neyin ya da kimin resmi?
Kocaman bir masası ve koltuğu vardı.        Kimin?

13 4 13
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-22T18:39:42+02:00

Sabahın güzelliği = (sabah+ın) + (güzellik+i) 
Düşen uçağın kara kutusu = (düşen uçak+ın) + (kara kutu+su) 
Annemin nefes kesen güzelliği= ((ben+im) anne+m+in) + (nefes kesen güzellik+i ) 
Küçük kızın kırmızı, tombul, gül yaprağı gibi taze, mis kokulu yanacıkları = (küçük kız+ın) + (kırmızı, tombul, gül yaprağı gibi taze, mis kokulu yanacıklar+ı)

 

Ben dünyadan bihaber bir çocuğum." "Şimdi o dünyadan hiçbir haber yok. "Yok, bizi arayan soran kimsemiz." "Gün gelince biz değil miyiz ölen?" "Hangi resmime baksam ben değilim." "Efkâr ettiğimiz şey memleketin halidir."

 

"Gökyüzünün başka rengi de varmış." "Alçakgönüllü adamdın" "Akşama sabaha yolcudur." "İçliyimdir herkes kadar." "Bir leylak bahçesisin karşımda." "Zaman da bir kozadır, ipekböceğim Bir dışındayız, bir içinde"
5 3 5