HEY şimdi matematikten performans ödevim var. Malesef konu bulamadım. Günlük hayatta matematikte ihtiyacımız olan yerler falan. Kümelerle falan günlük hayatta karşımıza çıkan yerlerden örnek verebilir misiniz ? PUANIM YOK DÜZGÜN CEVAP VERMYENİ ŞİKAYET EDERİM, ACIMAM.

2

Cevaplar

2012-12-22T22:31:01+02:00

Her şeyin içinde bir matematik vardır. Mesela hepimizin kullanmak zorunda olduğu zaman kavramı. Tamamen sayma işidir. Evrensel olarak tanımlanmış ve herkesin kabul ettiği veya etmek zorunda olduğu sayılar dizisi haline gelmiştir. Ne kadar yaşadığımızı bir yerden başka bir yere gidişimizin matematiksel tanımını ve bunun gibi binlerce şeyi ifade etmemizi sağlayan zaman kavramı acaba matematik olmasaydı mümkün olabilir miydi? Bu sadece sayma işiyle de alakalı bir durum olmaktan çok uzakta. Neredeyse her şeyi belirtmemizi sağlayan matematik hayatımızın bu kadar içindeyken ondan uzak durmamız mümkün olabilir mi? Okulda aldığımızın matematik eğitiminin dışında günlük yaşamımızda da eğitim alıyoruz belki farkında olmasak ta durum böyle. Yani günlük işler yaparken de matematik öğreniyor ve kullanıyoruz. Mesela sabah okula gitmek için belli bir saatte kalkarız ve hazırlanmaya başlarız. Bunu yaparken de saate bakar ve ne kadar vaktimiz olduğunu hesaplarız. Bu hesabı yapmak için okula gitme işini yapmış olmak ve bu işi yaparken harcanan vakti görmüş olmak gerekir. Bu tecrübeyle farkında olmadan bir zaman hesabı yaparız. Bu sadece bir örnek bunun gibi bir çok işi yaparken küçük ve kullanışlı matematiksel bilgiler depolarız. Farkında olmadan öğrendiğimiz bu matematiği fark edersek matematiğin aslında zor bir işlemler dizisi olmadığını görür ondan daha fazla korkmayız. Eğer hala zor olduğunu düşünüyorsanız bu işi kolaylaştırmanın geriye tek bir yolu kalıyor oda bu konuda eğitimli bir matematik öğretmeninden özel ders almak.

2 3 2
2012-12-23T00:05:17+02:00

Her şeyin içinde bir matematik vardır. Mesela hepimizin kullanmak zorunda olduğu zaman kavramı. Tamamen sayma işidir. Evrensel olarak tanımlanmış ve herkesin kabul ettiği veya etmek zorunda olduğu sayılar dizisi haline gelmiştir. Ne kadar yaşadığımızı bir yerden başka bir yere gidişimizin matematiksel tanımını ve bunun gibi binlerce şeyi ifade etmemizi sağlayan zaman kavramı acaba matematik olmasaydı mümkün olabilir miydi? Bu sadece sayma işiyle de alakalı bir durum olmaktan çok uzakta...

0