Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-23T11:08:24+02:00

Orhan Veli Varlık dergisinde yayımlanan ilk ürünlerinde aslında Saf Şiirciler anlayışıyla yazar. Hatta hece vezni değil aruz vezniyle yazdığı bir iki şiir bile olur. Yani hem halk şiiri hem divan şiirine vakıftır.

       Orhan Veli bu eski şiir anlayışını 1937 yılından itibaren bırakır ve gündelik yaşam sahnelerinin yr aldığı şiirler yazmaya başlar. Bu şiir anlayışı başta Yahya Kemal olmak üzere bir çok kurallı şiir yazan şairleri kızdırır.Bunun üzerine yazdıkları şiirin savunmasını yapacağı “Garip “adlı bir önsöz yazar ,burada “Garip şiiri”nin ilkelerini de belirtir.

 

-Vezinli kafiyeli şiirde hayır.

-Edebi sanatlara hayır.

-Burjuvaziye hayır.

-Eski biçimlere hayır.

-Duygusallığa hayır

-Şairaneliğe hayır.

  

 Bunların ötesinde öyle bir cümle yazar ki bu önsöze en çok bu etkiler diğer genç şairleri:”Şiir,bütün özelliği söylenişinde olan bir söz sanatıdır.Yani tümüyle anlamdan oluşur.Anlam insanın beş duyusuna değil,kafasına seslenir.Bir gün gelecek,şiir yalnızca kafayla okunacak,edebiyat da böylece yeni bir yaşama kavuşacak.”

  Orhan Veli Kanık kendisi gibi düşünen Oktay Rıfat Horozcu Ve Melih Cevdet Anday’la birlikte bu ilkelerle yeni bir oluşum başlatmış oldu:Garip Akımı.

 

İşte Orhan Veli’nin şiir anlayışıyla yazdığı ilk şiirlerden biri olan “Söz”’de şair:

 

Aynada başka güzelsin

Yatakta başka

Aldırma söz olur diye

Tak takıştır

Sür sürüştür,

İnadına gel.

Piyasa vakti

Muhallebiciye

Söz olurmuş

Olsun Dostum değil misin?

  

4 4 4