Cevaplar

2012-12-23T12:53:55+02:00

Kriptografi, gizlilik, kimlik denetimi, bütünlük gibi bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel yöntemler bütünüdür. Bu yöntemler, bir bilginin iletimi esnasında karşılaşılabilecek aktif ya da pasif ataklardan bilgiyi -dolayısıyla bilgi ile beraber bilginin göndericisi ve alıcısını da- koruma amacı güderler.

Bir başka deyişle kriptografi, okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerin tümü olarak da görülebilir. Asal sayılar aynı zamanda bankaların, askeri sistemlerin ve hatta internet sayfalarının gizli şifrelerinin düzenlenmesinde kullanılır. Bunun nedeni ise; iki büyük asal sayının çarpımını, çarpanlarına ayırmanın çok güç olmasıdır. Gizli mesaj yollamak isteyen, mesajıyla birlikte iki büyük asal sayının çarpımını da yollar. Şifreyi çözmek için, şifreyle birlikte yollanan sayıyı bölen o iki asalı bilmek gerekir, ki bu da dışarıdan birisi için (sayılar büyük olduğundan) hemen hemen olanaksızdır. İki sayıyı çarpmak kolaydır ama bir sayıyı çarpanlarına ayırmak çok daha zordur. Asal sayılar, 123.. gibi sayıların kodlanarak bir kelime ifade etmesidir. Bu şifreleme sistemi, gizli ve güvenlik amaçlı bilgilerin kod halinde başka bir yere aktarmak için kullanılır.
Örnek;
1473=İstanbul
1881=Atatürk.

İlginizi Çeker mi ? : 10 kuran kursu öğrencisi göçük altında öldü başlıklı konuda altında, göçük ve Kuran hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :

asal sayıların hayatımızdaki yeri (30), çıkarma işleminin günlük hayatımızdaki yeri (17), toplama işleminin günlük hayatımızdaki yeri ve önemi (12), toplama işleminin günlük hayatımızdaki yeri (8), asal sayıların günlük hayattaki yeri (6), 3 SINIF çikarma işleminin hayatimizdaki önemi nedir (5), çıkarma işleminin hayatımızdaki yeri (4), çıkarma işlemi günlük hayatımızdaki yeri (4), asal sayılar hayatımızdaki yeri (4), çıkarma işlemi hayatımızdaki yeri nedir (4), toplama işleminin günlük hayatımızdaki önemi (4), 2 sınıf toplama işleminin günlük hayatımızdaki yeri ve önemi (4), toplamanın günlük hayatımızda kullanılması ilgili uzun bir öykü (3), toplama işleminin kullanıldığı yerlerle ilgili öykü (3), toplama işleminin günlük yaşamımizdaki önemi (3), asalsayıların onemi (3), 2 sınıf toplama işleminin günlük hayatımızdaki yeri ve önemi araştırma sonuçları rapor halinde (3), asal sayılar günlük hayatta nerelerde kullanılır (3), toplama işleminin günlük hayatımızdaki yeri ile ilgili öykü (2), asal sayıların kullanım yerleri (2), sayıların hayatımızdaki önemi (2), çıkarma işleminin günlük hayatımızdaki yerini (2), toplama işleminin günlük hayatımızda nerelerde kullanıldığını araştırınız (2), sayıların yaşamamızdaki yeri ve önemi (2), çıkarma işlemi hayatımızdaki yeri ve yaşamımızdaki kolaylıkları (2), sayıların hayatımızdaki yeri (2), asal sayılar hayatımızdaki önemi (2), toplama ve çıkarma işlemlerinin günlük hayatımızdakiyeri ve sağladıkları kolaylıklar (2), çıkarma işleminin günlük hayatımızdaki önemi (2), kayaçların yaşamımızdaki yeri (2), asal sayıları hayatımızdaki yeri (2), 2 sınıf toplama işleminin günlük hayatımızdaki yeri ve önemi madde madde (2), 2 sınıf toplama işleminin günlük hayatımızdaki önemi nedir (2), toplama işlemlerinin günlük yaşamımızdaki önemi araştırınız (2),toplama işleminin günlük hayatımızda nerelerde kullanılmış bir öykü yazınız (1), kayaçların hayatımızdaki rolü kısa (1), toplama işleminin günlük hayatımızda nerelerde kullaDIGINI ARAŞTIRINIZ ÖYKÜ Y (1), kısaca çıkarma işleminin hayatımızdaki önemi (1), kayaçların hayatımızdaki rolü nedir (1), toplama işlemini günlük yaşamımızdaki önem (1), kısaca çıkarma işleminin hayatımızdaki önemleri (1), sayıların hayatımızda ki yeri (1), sayilar ve hayatimizdaki̇ yeri̇i̇ (1), sayıların yaşamımızdaki yeri (1), sayilarin günlük hayatimizdaki yeri ve önemi (1), tam sayıların hayatımızdaki yeri ve önemi nedir (1), toplama işlemi günlük hayatımızda nerelerde kullanırız 1 ölü (1), toplama işlemi hayatımızda ne gibi kolaylık yaptıgı ile ilgili öykü (1), sayı ve rakkamların yaşamımızdaki önemi yeri nedir (1), toplama işlemi hayatımızın önemi (1), toplama işleminin günlük hayatımızda nerelerde kullanılmış bir uzun öykü (1), toplama işlemin

2 3 2