Cevaplar

2012-12-23T14:38:43+02:00

Mustafa Kemal, Birinci Dünya Savasi'nin gidisatini sezen muazzam yetenegi sayesinde, savasin basarili tek Türk Generali oldu. Savas sonrasinda da yetenegini sürdürdü ve hayatinin en büyük girisimini baslatti. Yeni Türkiye'yi kurdu. DIE ZEIT (Alman Gazetesi)

 

     Bu gibi dehalar ancak görünüste ölürler. Çünkü gerçekte uluslarin anlayislarinda derin ve silinmez izler birakan eserleriyle daima yasarlar. Böyle insanlar, bir kusak için dogmadiklari gibi belirli bir devre için de dogmazlar. Bu gibi insanlar, uluslarinin bu nimetler kaynagindan durmaksizin yararlanmalarina imkan vermek suretiyle yüzyillarca uluslarinin tarihlerine egemen olacak insanlardir.

; Tahran Gazetesi (Tahran, 21 Kasim 1938)

 

 

    Arkadaslar, yüzyillar nadir olarak dahi yetistirir. Su talihsizligimize bakin ki, O büyük dahi çagimizda Türk Ulusuna nasiboldu. Mustafa Kemal'in dehasina karsi elden ne gelirdi.

; Lloyd GEORGE (Ingiltere, 1922)

 

 

   Atatürk'ün hayati ve eseri sadece Türkiye için degil, fakat dünyanin bütün özgür uluslari için bir ilham kaynagi olmakta devam edecektir.

Çang Kay SEK (Çin Cumhurbaskani,10 Kasim1923)

 

 

       Atatürk'ün Türkiy'de yaptigini hiçbir tarafta hiçbir kimse yapmadi: Ne Cavour, ne Cromwel, ne de Washington... Atatürk'ün buldugunu hiç kimse bulmadi ve Atatürk'ün yaptigini da hiç kimse yapmadi. Ilham ettigi kimselere ve kendi prensiplerine göre yarattigi yeni kusak, O'nun eserine devam edecektir.

; Tipos Gazetesi (Atina, 12 Kasim 1938)

 

 

      O, kisisel kazanç ve ün pesinde kosan basit bir diktatör degil, gelecek kusaklar için saglam temeller atmaya ugrasan bir kahramandi.

Prof.Walter L.WRIHT Jr.

 

 

     Hiçbir ülke, yeni Türkiye'nin Ata'si tarafindan basarilan yenilesme kadar hizli ve o kadar kökten degisme görmemistir. Böylesine insanlar yüzyillar içinde yalniz bir defa görülür. Simdi Türkiye'nin tarihi bu essiz devlet adaminin tarihidir.

; Dness Gazetesi

 

 

     Hiçbir ülke, yeni Türkiye'nin Ata'si tarafindan basarilan yenilesme kadar hizli ve o kadar kökten degisme görmemistir. Böylesine insanlar yüzyillar içinde yalniz bir defa görülür. Simdi Türkiye'nin tarihi bu essiz devlet adaminin tarihidir.

; Dness Gazetesi (Bulgaristan

 

 

    Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgürlük ve bagimsizligini serefli bir ilan ve o zamandan berikorunmasi, Atatürk'ün ve Türk halkinin isidir. Süphesiz ki, Türkiye Cumhuriyetinin dogusu ve o zamandan beri Atatürk'ün, Türkiye'de giristigi derin ve genis inkilaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha basari ile gösteren bir örnek yoktur.

John F.Kennedy (ABD Baskani, 10 Kasim 1963)

 

 

     O'nun ölümü Türkiye'nin sarsilmasi olmayacaktir; çünki bütün genç kusak, Sefi tarafindan çizilen yolu inançla ve coskunlukla izlemektedir.

Uj. Magyar Gazetesi (Macaristan, 1938)

0